Prezentacja albumu o Konspiracyjnym Wojsku Polskim

Prezentacja albumu o Konspiracyjnym Wojsku Polskim

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza 11 września 2019 r. (środa) o godz. 16.00 na prezentację publikacji pt. Konspiracyjne Wojsko Polskie – album fotograficzny, która odbędzie się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku (ul. Narutowicza 4).

Autorem albumu jest Paweł Wąs, pracownik pionu naukowego Oddziału IPN w Łodzi. Publikacja prezentuje w sposób przekrojowy – za pomocą źródeł ikonograficznych – struktury, działalność i wybrane sylwetki członków Konspiracyjnego Wojska Polskiego, antykomunistycznej organizacji zbrojnej działającej w pierwszych latach powojennych na terenie województw: łódzkiego, śląsko-dąbrowskiego, poznańskiego i kieleckiego.

W albumie przedstawiono dzieje niepodległościowej organizacji zbrojnej dowodzonej przez kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, zrzeszającej w głównej mierze byłych żołnierzy Armii Krajowej. Konspiracyjne Wojsko Polskie, liczące w szczytowym okresie kilka tysięcy żołnierzy, przez długi czas stawiało skuteczny opór komunistycznej władzy i masowym represjom ze strony sowietów i ich polskich kolaborantów.

Miejsce prezentacji publikacji nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie w Radomsku kształtowały się struktury KWP.

Organizatorami przedsięwzięcia są: Oddział IPN w Łodzi, Ogólnokrajowy Związek Byłych Żołnierzy KWP Zarząd Główny w Radomsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku.

Więcej o:
kwp kwp radomsko mbp radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE