Premiera "Bajek Tatarskich"

W niedzielę 29 lipca w chacie tatarskiej dzieci i młodzież z Radomska i okolic pod artystycznym nadzorem Pani Anity Pawlak - Zygmy zaprezentowały spektakl ilustrujący jedną z wielu bajek tatarskich.

W niedzielę 29 lipca w chacie tatarskiej dzieci i młodzież z Radomska i okolic pod artystycznym nadzorem Pani Anity Pawlak - Zygmy zaprezentowały spektakl ilustrujący jedną z wielu bajek tatarskich. Kto nie przybył w niedzielę, zaległości może nadrobić 5, 12, 19 i 26 sierpnia w tym samym miejscu, również o godzinie 16.00.


Dzieci w ciekawy sposób, przy użyciu gry aktorów i kukiełek, zaprezentowały jedno z podań tatarskich. Autorką scenariusza, napisanego na podstawie antologii "Kara-Batyr i Błękitny Koń: Nogajskie bajki ludowe", jest Pani Anita Pawlak - Zygma, która również wyreżyserowała przedstawienie, natomiast scenografię opracowali Joanna Sroczyńska i Marcin Borowiecki.

 

Po spektaklu wykład na temat ludności tatarskiej zamieszkującej tereny dzisiejszej Polski wygłosił Musa Czachorowski - poeta, dziennikarz, Członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego oraz członek Związku Tatarów RP.

 

Okazuje się, że Tatarzy zamieszkiwali niemal każdy region naszego kraju, a zwłaszcza południowy wschód. Natomiast szacuje się, że dzisiaj w Polsce mieszka - uwaga - około 1,8 mln obywateli posiadających tatarskie korzenie. Mało tego, Henryk Sienkiewicz czy Adam Mickiewicz także mieli tatarskich przodków.

 

O godzinie 18.00, już w Muzeum Regionalnym, można było wysłuchać koncertu zatytułowanego: "Tatarzy - między wschodem a zachodem. Inspiracje w filmie, muzyce i poezji". Recytacji Pani Anity Pawlak - Zygmy akompaniowali Joanna Błażej-Łukasik (fortepian) oraz Paweł Łukasik (altówka).

 

 

 

 

 

 

 

Więcej o:
premiera bajek tatarskich chata tatarska muzeum regionalne musa czachorowski tatarzy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE