Praktyczna lekcja wiedzy o społeczeństwie

W czwartek uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji.

W czwartek uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji. Odwiedzili filię biura europosłanki Joanny Skrzydlewskiej.

Podczas wizyty uczniowie mogli zapoznać się ze specyfiką pracy europosła oraz biura, w którym poprzez swoich pracowników przyjmuje interesantów. W tym przypadku uczniowie mogli bliżej przyjrzeć się pracy Joanny Skrzydlewskiej - europosłanki wywodzącej się z okręgu wyborczego, do którego należy także m.in. powiat radomszczański.


Dowiedzieli się m.in. jakie kompetencje posiada poseł do Parlamentu Europejskiego, jak może on pomóc obywatelom w rozwiązywaniu różnych spraw, a także czym zajmuje się w swojej pracy na co dzień. Poznali również historię parlamentu europejskiego, sięgającą lat 50. XX wieku.

Okazuje się, że nie każdy wiedział, iż Polska jest reprezentowana przez 50 europosłów (w tym trzech z województwa łódzkiego). Poza tym ciekawostką był fakt mówiący o tym, że możliwość kandydowania na europosła przysługuje w Polsce osobom po ukończeniu 21 roku życia, które mają prawo do głosowania, nie zostały prawomocnie skazane za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego oraz stale zamieszkują w Polsce lub innym państwie członkowskim UE od co najmniej 5 lat.

- Taka lekcja pozwoliła uczniom poznać specyfikę pracy europosła z nieco innej, pozapodręcznikowej perspektywy - powiedział Paweł Dudek, nauczyciel, którym zorganizował zajęcia.

Uczniowie otrzymali od pracownika filii biura, pani Joanny Łysik-Michałkiewicz upominki w postaci kalendarzy, w których znajdują się m.in. informacje o Parlamencie Europejskim i Radzie Europy.

Joanna Skrzydlewska to przedstawicielka okręgu wyborczego nr 6 (teren województwa łódzkiego) do Parlamentu Europejskiego w kadencji nr VII (2009-2014). Jest członkinią Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. Należy do Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci). Była także posłanką V i VI kadencji Sejmu RP. Filia biura europosłanki znajduje się m.in. w Radomsku, przy ul. Piłsudskiego 4.

Niecodzienne zajęcia odbyły się w ramach "Klubu Polityka" - koła zainteresowań funkcjonującego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Opiekunem koła jest mgr Paweł Dudek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie i historii.

Więcej o:
europoseł biuro lekcja wiedza o społeczeństwie klub polityka
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE