Pracowity rok z małymi i wielkimi sukcesami

Pracowity rok z małymi i wielkimi sukcesami Fot. ZS-P Stobiecko Szlachcekie

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Stobiecku Szlacheckim nie ma nudy. W ramach mikrograntów gminy Ładzice 2021, w tym roku zrealizowano cztery projekty – „Dzieci Kwiaty”, „Młodzi Ogrodnicy”, „Szach mat” i „Żywe Obrazy”.

Projekt „Dzieci Kwiaty” skierowany był do całej społeczności szkolnej. Dzieci najlepiej poznają przyrodę poprzez własne działania i eksperymentowanie, a samodzielnie odkrywając tajniki przyrody, gromadzą nowe doświadczenia. Dlatego też zorganizowano dla uczniów warsztaty, na których mieli okazję zdobyć wiedzę o kwiatach, o ich hodowli, sposobie sadzenia i pielęgnacji. Warsztaty z naszą młodzieżą przeprowadziła pani Anna Jurczyk – miejscowa właścicielka kwiaciarni, która podarowała nam wiele pięknych kwiatów.

Projekt „Młodzi ogrodnicy” był z kolei kontynuacją zeszłorocznego przedsięwzięcia „Strefa Relaksu”, który stworzył możliwości nowej inicjatywy. Tegoroczny projekt „Młodzi ogrodnicy” skierowany był  do uczniów naszej szkoły w celu stworzenia strefy edukacyjnej ściśle związanej z uprawą i pielęgnacją ziół. W ramach projektu powstały przy budynku szkolnym piękne zielniki i został zorganizowany konkurs „Mój zielnik”. Prace laureatów można podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie zielników.

Wyjątkowy okazał się również projekt „Żywe obrazy” i konkurs o tej samej nazwie, dzięki któremu powstała w szkole niesamowita galeria rekonstrukcji dzieł wielkich malarzy wykonanych przez uczniów naszej szkoły.

W ramach projektu „Szach mat” zakupiono kilkanaście zestawów szachowych oraz szachy ogrodowe,  zorganizowano warsztaty oraz I Turniej Szachowy o Puchar Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stobiecku Szlacheckim, który odbył się  podczas koncertu szant 6 listopada w ZS-P w Stobiecku Szlacheckim.  W konkurencji wzięli udział uczniowie z trzech gminnych szkół podstawowych w Radziechowicach, Jedlnie i Stobiecku Szlacheckim. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach wiekowych, łącznie przystąpiło do niej 18 uczniów. Realizacja działań w ramach projektu „Szach mat” odbyła się przede wszystkim dzięki współpracy z Mistrzem Szachowym – Przemysławem Rączkowskim, który nie tylko przeprowadził w szkole warsztaty dla uczniów, ale również profesjonalnie sędziował podczas turnieju.

Realizacja tych przedsięwzięć odbyła się dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stobiecku Szlacheckim, w szczególności  Bogumiły Auguścik, Anety Stankiewicz – Rup, Magdaleny Zielińskiej, Grzegorza Marjańskiego.

Wiele działań nie udałoby się bez pomocy pracownika szkoły Andrzeja Depty oraz rodziców naszych uczniów: Honoraty Chrzanowskiej, Anny Jurczyk, Karoliny Majer, Agaty Matyi.

Na początku roku szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Fundusze Norweskie i EOG - O tym się wie” W czerwcu okazało się, że placówka znalazła się wśród laureatów. Nagrodą była pracownia komputerową wyposażona w 16 laptopów i szafę mobilną. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Wpłynęło 2389 prac konkursowych. Zadaniem uczestników było stworzenie cyfrowej pracy plastycznej ilustrującej Fundusze Norweskie i EOG, ich wkład w rozwój ekonomiczny i społeczny Polski lub państw darczyńców tych Funduszy. Kapituła Konkursowa miała niełatwe zadanie, gdyż poziom prac, które zgłoszono, był bardzo wysoki, a ich liczba przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Placówka zgłosiła do konkursu kilka prac. Wśród zwycięzców znalazła się drużyna Cyber – Zakręceni składająca się z uczniów klasy IV uczęszczających na dodatkowe zajęcia z Robotyki i Programowania. Czwartoklasiści wraz z koordynatorem projektu stworzyli pracę, która znalazła się na podium wśród 100 zwycięskich projektów z całej Polski. Podobny sukces zanotowano w roku 2019, kiedy to w konkursie „OSE Wyzwanie” również wygrano pracownię mobilną.

Dzięki przedsięwzięciom szkoła staje się piękniejsza i bardziej nowoczesna. Teren wokół szkoły jest pełen zieleni, przybywa na nim różnorodnych kwiatów i ziół. Natomiast w budynku szkolnym, oprócz niezwykle interesującej galerii żywych obrazów i wystawy zielników, są jeszcze dwie nowoczesne pracownie komputerowe i coś dla pasjonatów rozgrywek szachowych.

Szkoła przystąpiła także do projektu „Szlachetna Paczka”.

Więcej o:
stobiecko szlachekie szkoła stobiecko zsp stopbiecko szlacheckie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE