Poznawali życie dawnych Słowian

Pod koniec października uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennych zajęciach warsztatowych.

Pod koniec października uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Radomsku mieli możliwość uczestniczenia w niecodziennych zajęciach warsztatowych.
fot. archiwum SOSW
W placówce gościła grupa historyczno-rekonstrukcyjna „Zadruga Wierczan”, która prowadzili zajęcia tkackie, ceramiczne i łucznicze. Uczniowie mogli sami spróbować trudnej techniki wytwarzania naczyń, wykonywania tkanin oraz strzelania, czyli tego wszystkiego, co było niezbędne w codziennym życiu w epoce średniowiecza. Tej niekonwencjonalnej lekcji towarzyszyła degustacja jadła wykonanego przez uczniów placówki pod fachowym okiem Katarzyny Morgi.

Zajęcia były podsumowaniem projektu „Kiedy człowiek ujarzmił ogień” finansowanego przez Fundację PKO Bank Polski. W ramach przedsięwzięcia uczniowie uczestniczyli w lekcjach muzealnych oraz wykonywali naczynia z gliny na terenie szkoły. Realizację projektu wspierała również Kaflarnia pana Grochowskiego. Pomysłodawcami i realizatorami projektu byli nauczyciele SOSW: Beata Michałek, Radosław Jałkiewicz, Paweł Palarz.

Na tym nie koniec działań nauczycieli z Ośrodka. „Kiedy człowiek ujarzmił ogień” to kolejny projekt realizowany przez SOSW ze środków pozyskiwanych z Fundacji. - Jego realizacja to dowód na to jak ważne w pracy dydaktycznej z uczniami jest odchodzenie od typowej lekcji przedstawiającej fakty do możliwości przeniesienia się do danej epoki, regionu kraju i tworzenie dzieł dla niej charakterystycznych – mówią nauczyciele z SOSW. - Z całą świadomością można stwierdzić, że taka wiedza jest trwalsza i głębiej zapada w pamięć ucznia. A „dzieła” wytworzone podczas takich zajęć z pewnością posiadają walory terapeutyczne: podnoszą samoocenę ucznia, uczą go współpracy w grupie, otwartości i wyrażania własnej indywidualności -  podkreślają

Więcej o:
sosw specjalny ośrodek szkolno wychowawczy szkoła zadruga wierczan
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE