Poznaj stal nierdzewną i jej zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie!

Poznaj stal nierdzewną i jej zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie!

Od samego początku jej wynalezienia, stal podbiła serca przedsiębiorców z wielu branż. Obecny postęp technologiczny i presja wywierana przez inwestorów sprawiły, że stal produkowana obecnie jest jakościowo lepsza od tej, która była wytwarzana dawniej. Dzisiejszy materiał nacechowany jest większą jednorodnością zarówno pod względem swojej budowy krystalicznej, jak i składu chemicznego. Efekt ten uzyskano przez skuteczniejszą eliminację niepożądanych zanieczyszczeń związkami siarki oraz fosforu. W wyniku dynamicznego rozwoju inżynierii materiałowej oraz metalurgii, projektanci dysponują obecnie nowymi gatunkami stali nie tylko o wyższej wytrzymałości, lecz również spełniającymi specjalne wymagania. Wśród nich znajduje się między innymi stal nierdzewna, która doskonale odnalazła się zwłaszcza w branży budowlanej. Sprawdź, co takiego kryje w sobie ten niezwykły materiał i w jaki sposób jest on wykorzystywany przez fachowców.

Dlaczego stal nierdzewna jest powszechna w budownictwie?

Stal nierdzewna to niezwykle trwały metal, który wyróżnia się na tle reszty zwłaszcza antykorozyjnością. To właśnie dzięki niej, stal idealnie dopasowała się do potrzeb konsumentów. Wbrew pozorom, jest to stosunkowo świeży produkt stosowany w budownictwie. Dodatkowo, stal nierdzewna kategoryzowana jest jako materiał ekologiczny – wynika to głównie z faktu, że większą częścią materiału, jaki jest używany do wytwarzania stali nierdzewnej, jest przetapiany złom. Także kolektory słoneczne, jakich używa się przeważnie od odbioru odnawialnej energii słonecznej, także wykorzystują stal nierdzewną. Przejdźmy jednak do głównego tematu, jakim jest zastosowanie stali w budownictwie, na wszystkich etapach budowy. To właśnie z niej wykonuje się liczne instalacje gazowe i hydrauliczne, balustrady, profile okienne, a także kabiny wind. Dystrybutorzy stali szlachetnej, tacy jak INOX Polska, na swoich stronach prezentują stal w naprawdę różnej formie. Przykładowo, osoby zainteresowane zakupem stali w postaci blach, prętów, rur czy profili mogą bez problemu zakupić je na stronie inox-polska.pl. Ponadto, z „nierdzewki” wykonuje się również płaskowniki. Materiał ten został doceniony także przez architektów, którzy doceniają stal zwłaszcza przez jej estetykę i chętnie wkomponowują ją w nowoczesne aranżacje. Przez to stal stanowi doskonałe uzupełnienie dla innych materiałów. Projektanci wnętrz w budynkach użyteczności publicznej bardzo często zwracają uwagę na fakt, że stal nierdzewną naprawdę łatwo jest utrzymać w czystości, a także cechuje ją wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. To oznacza, że wszelkie wandalizmy jej niestraszne!

Stal nierdzewna materiałem do zadań specjalnych?

Stal stanowi materiał wielokrotnego użytku. Oznacza to, że po przetopieniu w stalowni, możliwe jest dokonanie niemal całkowitego odzysku stali z konstrukcji stalowych. To sprawia, że z roku na rok stal znajduje coraz szersze zastosowanie. Prawdziwą nowością w stalowym budownictwie są pręty zbrojeniowe ze stali nierdzewnej, polecane do stosowania zwłaszcza w środowisku nadmorskim, a także przy budowie dróg i monumentalnych mostów – zarówno w klimacie chłodnym, jak i umiarkowanym, gdzie drogi bardzo często są posypywane solą, między innymi po to, by zapobiec ślizganiu się kół. Podobnie w przypadku konstrukcji mostu, zastosowanie stali nierdzewnej może okazać się znacznie korzystniejsze dla przedsiębiorców w kontekście cenowym, niż użycie jakichkolwiek innych materiałów. Stalowe elementy znakomicie odnajdują się również bezpośrednio na morzu; wszystko to ze względu na fakt, że osprzęt żeglarski wykonywany jest zarówno ze stali nierdzewnej A2, jak i kwasoodpornej A4. Stałe postępy technologiczne i prace nad materiałem, jakim jest stal sprawiają, że z roku na rok możemy doszukiwać się jej w kolejnych gałęziach przemysłu.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE