„Powstanie Warszawskie to także nasze Powstanie” - pod takim tytułem Komisja Historyczna Hufca ZHP Radomsko opracowała „zeszyty” nr 110 i 190. „Zeszyty” te znaleźć można w Bibliotece Miejskiej i Muzeum Regionalnym. W nich przypominają postaci, które były harcerzami lub miały związek z ZHP i uczestniczyli w walkach powstańczych w okupowanej Warszawie.
W Powstaniu Warszawskim wzięło udział wiele osób, których korzenie znajdowały się w Radomsku, lub w okolicach. Jedni już mieszkali w Warszawie - inni pojechali, by pomóc walczącym. Udowodnili Oni swój patriotyzm przelaną krwią i bohaterstwem.
Jan Wróblewski ps „Zabawa” - ur. 10 stycznia 1919 r., plutonowy podchorąży. Walczył w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów w Batalionie „Parasol”. Zginął 18 września 1944 r. w wyniku tragicznej pomyłki. Został śmiertelnie postrzelony przez swoich żołnierzy na terenie magazynów „Społem” podczas obrony południowego odcinka ul. Wilanowskiej. Na kilka godzin przed śmiercią objął dowodzenie I plutonu kompanii „Parasol”.
Ryszard Półrola (syn legionisty) - wyjechał do Warszawy 29 lipca 1944 r. Jako 17-letni chłopiec brał czynny udział w walkach od początku Powstania aż do 2 października, kiedy to wyciągnięto go z kanałów na Mokotowie, jako jednego z ostatnich Powstańców. Walczył na Starym Mieście oraz w okolicach Parku Deresza. Był trzykrotnie ranny. Po upadku Powstania przebywał w obozie w Pruszkowie a następnie był wywieziony na roboty do niemieckich kamieniołomów. Zmarł 3 marca 2002 r. Został pochowany w Kwaterze Powstańców Warszawskich.
Mjr Tadeusz Sebowicz ps „Dalmierz”, ur. 8 lutego 1897 w Radomsku (Noworadomsku), szef Uzbrojenia Okręgu. Zmarł w 1974 r.
Józef Tatara, ur. 13 marca 1911 r. w Radomsku, syn Filipa i Marianny z Wawrzyniaków, małżonków Tatara, uczeń Szkoły Powszechnej im. T. Kościuszki w Radomsku, członek IV Drużyny Harcerskiej im. T. Kościuszki działającej przy tejże szkole. Przed wybuchem wojny wraz z bratem Stanisławem wyjechał do Warszawy. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zginął 3 sierpnia 1944 r. rozstrzelany przez hitlerowców na terenie ogrodu Klasztoru ojców Dominikanów na Służewie.
Dzielne sanitariuszki urodzone w Radomsku i okolicach
Barbara Jung ur. 19 czerwca 1922 r. w Radomsku, żołnierz AK Grupy „Północ”, 1. Batalion Szturmowy Korpusu Bezpieczeństwa „Nałęcz”. Walczyła na Starym Mieście do 2 września 1944 r. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Jadwiga Snowacka-Kozłowska ps „Mimoza” i „Tulipan”, ur. 3 kwietnia 1924 r. w Trzebcach gm. Wielgomłyny, wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Zmarła w Tomaszowie Mazowieckim.
Janina Korgól ps „Bożenka”, ur. 30 maja 1920 r. w Radomsku, nr jeniecki 224 099.
Stefania Wanda Krysiewicz-Tarnawska ps „Janicka” ur. 5 czerwca 1921 r. w Silniczce, gm. Żytno. Jej wspomnienia można przeczytać na https://lekarzepowstania.pl/osoba/stefania-wanda-krysiewicz-tarnawska/
Walentyna Krzemińska – przyjaciółka i współpracowniczka dh. Olgi Drahonowskiej - Małkowskiej z okresu budowy Cisowego Dworku. W Powstaniu Warszawskim zginęła 6 lub 7 sierpnia.
Tekst powstał dzięki uprzejmości hm. Anny Zatoń z Komisji Historycznej Hufca ZHP Radomsko.
Na zdjęciach miejsce straceń Powstańców (w tym również Józefa Tatary) w ogrodzie Klasztoru OO Dominikanów na Służewie w Warszawie.
Na zakończenie pozostaje tylko przytoczyć słowa Jana Karskiego, będące fundamentalnym przesłaniem dla pamięci zbiorowej społeczeństw w Polsce oraz na świecie – „Tyle naprawdę żyjemy, ile żyje pamięć o nas".
Cześć i chwała bohaterom!