Powraca temat bloków komunalnych przy ulicy Pana Tadeusza w Radomsku. Mieszkańcy spotkali się z radnymi i prezydentem

Powraca temat bloków komunalnych przy ulicy Pana Tadeusza w Radomsku. Mieszkańcy spotkali się z radnymi i prezydentem Fot. Sebastian Nems

W środę, 6 kwietnia radni z Komisji Rozwoju Miasta i Planowania Przestrzennego wyjechali w teren. Postanowiono przeprowadzić wizję lokalną przy ulicy Pana Tadeusza. Na komisję zaproszono prezydenta Jarosława Ferenca. Na spotkanie z radnymi przyszło wielu mieszkańców ulicy – by pokazać swój sprzeciw wobec budowy w sąsiedztwie ich domostw bloków wielorodzinnych. Według planów mają powstać trzy bloki na 140 mieszkań.

Najważniejszym a zarazem jedynym punktem komisji była informacja prezydenta miasta Radomska dotycząca projektu decyzji o warunkach zabudowy z grudnia 2021 r., z wniosku Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku Spółka z o. o. dla inwestycji polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Według radnych zgłaszających wyjazd i wizję na miejscu – było to niezbędne dlatego, że mieszkańcy sprzeciwiają się tego typu inwestycji w ich sąsiedztwie, nie chcą mieć naprzeciw swoich okien widoku na bloki.

- Mieszkańcy nie chcą tych bloków, jak kupowaliśmy działki to były one wpisane w zabudowie jednorodzinnej i do tej pory w zapisie są to tereny pod zabudowę jednorodzinną. Zachowując ład przestrzenny takie bloki nie wpisują się w ten ład przestrzenny. Tak duże obiekty nie wpisują się w tę zabudowę – blok ma 60 metrów długości, 12,5 metra wysokości – mówimy stanowcze nie dla bloków. Nie zgadzamy się na blokowisko w sąsiedztwie. Jak ja mam posiedzieć latem z rodziną w ogródku mając na przeciw bloki. Jak widać Miasto idzie w zaparte. My chcemy walczyć do końca. Jeśli trzeba będzie to i w Naczelnym Sądzie Administracyjnym – mówi Sławomir Piotrowski, przedstawiciel mieszkańców ulicy Pana Tadeusza.

Prezydent Jarosław Ferenc tłumaczył, że miasto musi się rozwijać i budować mieszkania, ponieważ tego typu inwestycji w mieście brakuje.

- W Radomsku brakuje mieszkań komunalnych i właśnie takie mieszkania chcemy tutaj wybudować. Miasto posiada przy ulicy Pana Tadeusza dużą działkę 1 hektar 70 arów. Na tym terenie powstaną bloki o niedużej intensywności. Planujemy wysokość bloków maksymalnie 12,5 metra. Domy w tej dzielnicy są niewiele mniejsze. Myślę, że mieszkańcy mają obawy, że to będą duże bloki, że to będą mieszkania socjalne. Chce to zdementować – to będą niskie bloki i to będą mieszkania komunalne W planach tych trzech bloków jest około 140 mieszkań – mówił Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.

Czy miasto pod wpływem głosu mieszkańców zmieni zdanie?

- Ja jako prezydent miasta muszę podejmować odważne decyzje, zależy nam na tym by miasto się rozwijało. Mieszkańcy Radomska potrzebują mieszkań i musimy je budować – skomentował Jarosław Ferenc.

Jacek Gębicz przewodniczący komisji uważa, że taka komisja byłą bardzo potrzebna.

- Podczas tej komisji radny Rafał Dębski złożył wniosek o to by objąć ten teren Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, natomiast wniosek ten nie uzyskał większości radnych. Większość radnych z komisji była za tym, aby władze miasta spotkały się jeszcze raz z mieszkańcami osiedla Pana Tadeusza i przy stole wynegocjowali zmianę koncepcji, aby była ona do przyjęcia przez mieszkańców – mówi Jacek Gębicz.

ZOBACZ: Mieszkańcy ulicy Pana Tadeusza w Radomsku nie chcą budowy bloków po sąsiedzku

Więcej o:
osiedle mickiewicza radomsko radomsko ulica pana tadeusza budowa bloków tbs radomsko sprzeciw mieszkańców tbs radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE