Powiatowy Konkurs Wiedzy o UE

Powiatowy Konkurs Wiedzy o UE

Kto pełni funkcje szefa Komisji Europejskiej? Ile państw w UE rozpoczyna się na literę "A"? Gdzie położone jest miasteczko Schengen? Z jakich funduszy można czerpać korzyści z UE? Kiedy powstała UE? Gdzie podpisano traktat ustanawiający Wspólnoty Europejskie?

Jeszcze z wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć  się w piątek 2 czerwca uczestnicy IV Powiatowego Konkursu Wiedzy o UE "Zjednoczeni w różnorodności", którego organizatorem był Szkolny Klub Europejski "Młodzież dla Europy" z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7 w Radomsku.

Konkurs otrzymał patronat Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia. Urząd Marszałkowski w Łodzi był fundatorem głównych nagród dla uczestników oraz opiekunów.

W konkursie, o charakterze turniejowym, udział wzięło siedmioro uczestników, reprezentujących:

- PG w Kobielach Wielkich
- PG w Strzałkowie
- ZSG nr 2, 3, 4, 5  i 7 w Radomsku.

W jury konkursu zasiedli: Joanna Skrzydlewska (członek zarządu Województwa Łódzkiego) oraz Radosław Bartnik (wicedyrektor ZSG nr 7 w Radomsku).

Konkurs miał charakter indywidualny, każdą szkołę reprezentował jeden przedstawiciel. Konkurs składał się z pięciu konkurencji:

Pierwsza konkurencja zatytułowana była „integracja UE". Do kraju należało dopisać datę wstąpienia w struktury UE.
Druga konkurencja – „poliglota". Uczestnicy wysłuchiwali krótkich wypowiedzi w różnych językach UE, a ich zadaniem było odgadnięcie i zapisanie w języku jakiego kraju jest dana wypowiedź.
Trzecia konkurencja „jaki to kraj?". Na prezentacji pojawiło się sześć opisów dotyczących wybranych krajów UE. Uczestnicy musieli odgadnąć o jaki kraj chodzi?
Czwarta konkurencja „unijni milionerzy", czyli sześć pytań (w formule A-B-C-D) z zakresu historii UE, unijnych instytucji. Po każdym pytaniu uczestnicy zapisywali odpowiedź i sprawdzana była jej poprawność.
Konkurencja piąta "Jeden z siedmiu" wzorowana na telewizyjnym "1 z 10".  Każdy miał trzy szanse. Na początku każdy otrzymywał po dwa pytania. Jeśli odpowiadał nieprawidłowo, tracił jedną szansę. Jeśli udało się przejść pierwszą i drugą rundę, w trzeciej  uczestnicy wyznaczali się już sami. W tej konkurencji liczyło się to na ile poprawnych pytań odpowiedzieli zawodnicy. Za poprawną odp. otrzymywali plusa (tzw. małe punkty). Dodatkowo tzw. małe punkty otrzymywali za zachowane szanse. Na koniec zsumowano łączną liczbę małych punktów. 

Dodatkowo w trakcie gry każdy z uczestników mógł skorzystać z pytania "bonus" za dwa punkty (poprawna odpowiedź plus dwa, niepoprawna - minus dwa). Nie były to łatwe pytania, dotyczyły funduszy i programów unijnych. Z pytaniem zaryzykował zmierzyć się tylko jeden z uczestników, niestety, odpowiedź nie była poprawna.

Ostatecznie, po bardzo emocjonującej ostatniej konkurencji, wyniki przedstawiają się w sposób następujący:

1. miejsce: PG Strzałków (20 pkt.) (uczeń Kacper Derwisz)
2. miejsce: ZSG nr 3 (19,5 pkt.) (Natalia Jędrzejczyk)
3.miejsce: ZSG nr 5 (17,5 pkt) (Miłosz Kowalczyk)
4. miejsce: ZSG nr 7 (Klaudia Andrzejczyk  - reprezentantka SKE "Młodzież dla Europy")
5. miejsce: PG  Kobiele Wielkie  (Natalia Głogosz)
6. miejsce: ZSG nr 2  (Wiktor Ciupa)
7. miejsce: ZSG nr 4  (Michał Rutkowski)

Na zakończenie konkursu nagrody dla wszystkich uczestników oraz opiekunów wręczyli: Marszałek Joanna Skrzydlewska oraz Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc.

Nagrody w konkursie ufundował Urząd Marszałkowski w Łodzi, a także Miasto Radomsko oraz Starostwo Powiatowe w Radomsku.

Więcej o:
ske młodzież dla europy konkurs europejski
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE