Powiatowa Rada Rynku Pracy

Powiatowa Rada Rynku Pracy

9 października w Starostwie Powiatowym w Radomsku odbyła się Powiatowa Rada Rynku Pracy, na której omawiano między innymi sytuację na lokalnym rynku pracy.

Radni największą uwagę skupili nad problemem niedostosowania wykształcenia młodych ludzi, po szkole średniej do wymogów lokalnego rynku pracy. Samorządowcy dostrzegają, że brakuje kierunków technicznych, a za dużo jest specjalizacji humanistycznych. Problemem jest też fakt, że młodzież w szkołach podstawowych nie jest  nakierowana na odpowiedni wybór dalszego kierunku kształcenia. Rozwiązaniem może być wprowadzenie doradztwa zawodowego.

Jak mówił radny Tomasz Kornacki doradztwo zawodowe już na etapie szkoły podstawowej, dałoby możliwość zapoznania się przede wszystkim przez rodziców z ofertą edukacyjną. Bo to właśnie rodzice mają największy wpływ na wybory swoich dzieci. Odniósł się również do kierunków kształcenia w radomszczańskich szkołach średnich.

- Jeszcze trwa moda na humanistykę i na studia. A studia nie gwarantują dzisiaj przyszłości. Oferta liceów ogólnokształcących jest dokładnie taka sama jaka była do tej pory, ale za to oferta szkół technicznych jest zdecydowanie większa. Niestety, ale nie zawsze jest nabór do tych szkół. Myślę, że tutaj powinniśmy na ten temat powinna być odpowiednie doradztwo zawodowe już na poziomie etapie szkoły podstawowej. Do tego doradztwa zawodowego warto się przyłożyć, nie może to być efekt na zasadzie że osoba takie doradztwo prowadzi to musi być fachowiec, który na pewno przedstawi dzieciakom jakie kierunki kształcenia można podjąć, jaką po tym będą miały ofertę pracy na terenie miasta czy powiatu radomszczańskiego i wtedy tak zorganizowane doradztwo spowoduje, że być może będzie zainteresowanie tymi kierunki technicznymi
- mówił Tomasz Kornacki.

Radni zgodnie przyznali, że  nie ma potrzeby poszerzać oferty edukacyjnej w liceach ogólnokształcących a większą uwagę należy skupić na szkołach technicznych, bo właśnie po skończeniu technikum młody człowiek ma większe szanse na rynku pracy. 

- Nacisk na to że po szkole zawodowej, po szkole która daje konkretny zawód, jest dobra praca i będą dobre zarobki, myślę że też będzie jakimś bodźcem dla tych dzieci. Nie można też próbować likwidować bądź ograniczać oferty liceów ogólnokształcących z tego względu, że jeśli dzieci będą chciały isć do tego liceum one i tak pójdą, ale zrobią to poza teren naszego powiatu. Oferty nie chcemy poszerzać w liceach ogólnokształcących ale na pewno staramy się żeby ta oferta szkół technicznych i oferta zawodowa była szersza
- dodał Tomasz Kornacki.

Więcej o:
powiatowa rada rynku pracy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE