Władze Powiatu Radomszczańskiego zwróciły się do dyrektorów oraz nauczycieli wszystkich szkół ponadpodstawowych o przeprowadzenie lekcji na temat języka nienawiści i sposobów reakcji na takie zjawisko.
- Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na oczach wielu dzieci i młodych ludzi - wolontariuszy uwidoczniła istniejący już wcześniej, ale marginalizowany problem społeczny: wpływ tzw. mowy nienawiści na całe społeczeństwo – tłumaczy Jakub Jędrzejczak, Wicestarosta Powiatu Radomszczańskiego.
- Mowa nienawiści, której ofiarami padają nie tylko osoby publiczne, ale i zwykli ludzie, jest coraz bardziej obecna w życiu publicznym. Powinniśmy z tym walczyć – dodaje.
Lekcje na temat języka nienawiści i sposobów, jak na niego reagować oraz jak przeciwdziałać jego skutkom (nie tylko w sytuacjach fizycznych napaści, ale także w np. internecie) powinny odbyć się jeszcze przed feriami, w ramach zajęć wychowawczych lub innych lekcji, np. religii lub etyki. Ważne, aby zajęcia przeprowadzić w najbliższym czasie, po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, by na gorąco wytłumaczyć młodzieży, jak rozpoznać mowę nienawiści, do czego może ona doprowadzić i jak jej zapobiegać.