Powiat radomszczański „obszarem zapowietrzonym”. Powodem jest zgnilec amerykański

Powiat radomszczański „obszarem zapowietrzonym”. Powodem jest zgnilec amerykański Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

To nie jest dobra informacja dla pszczelarzy. Część powiatu radomszczańskiego została uznana za ,,obszar zapowietrzony" występowaniem zgnilca amerykańskiego. Chodzi o teren gmin: Kamieńsk, Dobryszyce, Gomunice i Lgota Wielka.

Zgnilec amerykański pszczół jest jedyną chorobą pszczół podlegającą w Polsce obowiązkowi zwalczania na mocy ustawy z dnia 24 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Niestety, dotarła także na teren naszego powiatu.

W związku z Rozporządzeniem nr 17/2021 Wojewody Łódzkiego z dnia 23 sierpnia 2021 r. w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego, na którym wystąpiła choroba zakaźna zgnilec amerykański pszczół, sposobu oznakowania i wprowadzenia zakazów oraz nakazów na tym obszarze zagrożonym występowaniem zgnilca w czwartek, 26 sierpnia, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomsku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Podczas narady przedstawiciel Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Radomsku szczegółowo omawiał zasady działań związanych z oznakowaniem obszaru zapowietrzonego na terenie powiatu radomszczańskiego oraz poinformował o działaniach mające na celu zwalczenie tej choroby podjętych już przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Radomsku.

Nakazy i zakazy określone w rozporządzeniu dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego i obowiązują do czasu uchylenia rozporządzenia.

Uwaga! Zgnilec amerykański nie zagraża ludziom bezpośrednio.

Więcej o:
powiat radomszczański zgnilec amerykański pszczoły obszar zapowietrzony
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE