Powiat radomszczański na końcu profilaktyki raka piersi w województwie

Powiat radomszczański na końcu profilaktyki raka piersi w województwie

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Kobiety powinny badać się systematycznie i nie dopuść do rozwoju choroby.

Przyczyny nowotworów piersi

W przypadku raka piersi istnieją czynniki, które mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania. Dlatego oprócz regularnych badań ważny jest też styl życia. Jest kilka czyn-ników, które sprzyjają zachorowaniu. Najgroźniejsze są czynniki genetyczne. Dlatego NFZ refunduje badania genetyczne u pacjentek u których lekarze podejrzewają mutację oraz u ich rodzin. Takie pacjentki są pod ściślejszą kontrolą, możliwa jest też bezpłatna mastektomia z rekonstrukcją piersi – one też refundowane są przez NFZ.

Ryzyko raka piersi rośnie wraz z wiekiem, sprzyja mu też wczesna pierwsza miesiączka, późna menopauza i bezdzietność, ale też krótkie karmienie piersią. Nie bez znaczenia jest też dieta. Otyłość po menopauzie sprzyja zachorowaniu, podobnie jak dieta bogata w tłuszcze i cholesterol, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, brak ruchu, wieloletnie stosowanie antykoncepcji (powyżej 8 lat), czy narażenie na promieniowanie. Rocznie rozpoznaje się w Polsce raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet.

Program profilaktyki raka piersi

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej. Wskazane jest, aby uczestniczka programu przyniosła zdjęcia mammograficzne z poprzednich rund skryningu w celu ich porównania z aktualnym wynikiem badania. Programem od 1 stycznia 2024 r., są objęte kobiety, które miały zdiagnozowaną wcześniej zmianę nowotworową piersi, jeśli: leczenie zostało zakończone i 5-letni okres monitoro-wania- zalecenie badania co 12 miesięcy lub leczenie nie zostało zakończone, ale po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi kobieta jest w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT) - zalecenie badania co 12 miesięcy.

Do udziału w programie nie trzeba mieć skierowania. Wystarczy, że pacjentka zgłosi się osobiście lub umówisz telefonicznie na badanie. Jeśli nie kwalifikuje się, czyli pacjentka jest młodsza lub starsza niż zakłada program, moż-na wykonać USG piersi lub mammografię na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ginekolog, onkolog).

Mammografia - badanie, które ratuje życie

Mammografię w ramach programu profilaktycznego wykonasz w pracowni stacjonarnej tu lista pracowni lub mobilnej (mammobus). W Łódzkiem w październiku mammobusy odwiedzą 21 powiatów i będą miały niemal 100 przystanków. Mammobusy pojawiają się na imprezach, w centrach handlowych i dojeżdżają nawet do małych miejscowości. Pod tym linkiem można sprawdzić, gdzie będzie mammobus.

W powiecie radomszczańskim mammobusy będą również:
14 października, Medica Badania, market Carrefour, godz. 9.00-17.00, Piastowska 28, tel. 42 254 64 11, 517 544 004
23 października Medica Badania, Volver Centrum Stomtatologiczne, godz. 9:00-17:00, ul. Metalurgii 10, tel. 42 254 64 11, 517 544 004

Niestety kobiety, które regularnie się badają wciąż są w mniejszości. W Łódzkiem w zależ-ności od gminy z programu korzysta około 20-40 proc. pań. Także zalecane jako element profilaktyki raka piersi comiesięczne samobadanie piersi deklaruje zaledwie co trzecia Polka.

Program profilaktyki raka piersi w Łódzkiem. Jak się NIE BADAMY

W Łódzkiem z mammografii w ramach programu profilaktyki raka piersi sko-rzystało w tym roku 39% kobiet, które mogą skorzystać z badania. W roku 2024 zbadało się 74 tysiące kobiet. 41% z nich to panie w wieku 45-50 lat oraz 69-74, które z programu profilaktyki korzystają od listopada 2023 r. Znakomita większość kobiet, które zrobiły mammografię usłyszała, że są zdro-we. Tylko u 138 pań wykryto zmiany złośliwe. 2841 pań skierowano na dalsze badania, po to aby ustalić, jakiego rodzaju jest wykryta w piersi zmiana.

W 2023 roku, najmniej kobiet zbadało się w powiatach: radomszczańskim (23%), pajęczańskim (27%) i rawskim (28%). Najwięcej w powiecie zgierskim (40%), łódzkim wschodnim (40%) i opoczyńskim (39%).

Więcej o:
profilaktyka rak piersi badanie mammografia
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE