Posłanka Anita Sowińska interweniuje w sprawie Lokalnych Grup Działania w województwie łódzkim

Fot. Klaudia Gajda, Sebastian Nems

W środę, 7 grudnia w Radomsku odbyła się konferencja prasowa zwołana przez posłankę Anitę Sowińską. Poświęcona została Lokalnym Grupom Działania. Zobacz całość konferencji w materiale wideo.

- To tutaj w Radomsku po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że mogło dochodzić do nadużyć finansowych, jeżeli chodzi o rozdzielanie środków z Unii Europejskiej. Dokładnie chodzi o program LEADER, który jest finansowany z funduszu rolnego. Zarządza nim marszałek województwa łódzkiego. Zarządzanie tymi środkami unijnymi polega na tym, że trafiają one to Lokalnych Grup Działania. Są to organizacje, które działają już od wielu lat najczęściej, są tworzone oddolnie, przez społeczności lokalne ale również we współpracy z samorządami i lokalnym biznesem. To są środki rzędu 300 – 400 tys. zł, w rozdzieleniu na gminę, na kilka lat. W tym roku – 2022 – powstało nowych 11 Lokalnych Grup Działania i są one powiązane z Prawem i Sprawiedliwością. Także w powiecie radomszczańskim, w skład zarządu weszli radni Rady Powiatu Radomszczańskiego – mówi posłanka Anita Sowińska.

Takie działanie według posłanki mogło prowadzić do konfliktu interesów, dlatego, że środki dla LGD przyznaje zarząd województwa łódzkiego, który również jest powiązany z Prawem i Sprawiedliwością.

- Dlatego podjęłam dwa działania do tej pory. Pierwsze to takie, że zgłosiłam tę sprawę do Komisji Europejskiej, dokładnie to do Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych tzw. OLAF. Wystosowałam także interpelację do ministra rolnictwa – mówiła Sowińska.

O „nowych” Lokalnych Grupach Działania jako pierwsza informowała i pisała Gazeta Radomszczańska.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
anita sowińska poseł anita sowińska poseł sowińska lokane grupy działania
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE