Poseł Anna Milczanowska z wizytą w gminie Gomunice

Poseł Anna Milczanowska z wizytą w gminie Gomunice

Poseł Anna Milczanowska odwiedziła w środę, 21 sierpnia gminę Gomunice. Podczas spotkania wójt Paweł Olejniczak oprowadził panią poseł po inwestycjach już zrealizowanych oraz tych będących w trakcie prac, które powstały dzięki pozyskanym przez gminę funduszom zewnętrznym. Były to m.in. żłobek, remontowana ulica Wojska Polskiego oraz odnowiony budynek z mieszkaniami socjalnym w miejscowości Kocierzowy.

W gminie Gomunice wiele się dzieje pod względem prowadzonych inwestycji. Mogła się o tym również  przekonać poseł Anna Milczanowska. Podczas rozmowy w Urzędzie Gminy poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 91, która przebiega przez gminę. W planach inwestycyjnych na ten rok w budżecie gminy Gomunice zapisano m.in. wykonanie oświetlenia przy tej drodze na Wielkim Borze. Natomiast Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykona sygnalizację świetlną, które w dużej mierze wpłynie na poprawę bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Inwestycja miała być zrealizowana w lipcu br. Jednak termin został przesunięty. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Po gościnnym przyjęciu w Urzędzie Gminy Gomunice, wójt Paweł Olejniczak zaprosił na obejrzenie z bliska kilku inwestycji, które powstały dzięki wsparciu z pozyskanych funduszy zarówno unijnych, jak i krajowych.

Pierwszym punktem była Akademia Smyka, czyli dzienny punkt opieki dla dzieci do lat 3, powstały za ponad 600 tys. zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego w 2017 roku. W żłobku miejsca jest dla 11 dzieci. A zainteresowanie ze strony mieszkańców jest spore, gdyż jest już około 19 dodatkowych podań rodziców o miejsce dla ich pociech.

Kolejnym punktem wycieczki była remontowana ulica Wojska Polskiego, na którą środki zostały pozyskane z funduszy krajowych (w ramach Funduszu Dróg Samorządowych). Jest to projekt na ponad 1,2 mln zł, gdzie połowę stanowi dofinansowanie. Remont zostanie poprowadzony aż do Wojciechowa i obejmuje on remont chodników i budowę kanalizacji deszczowej. W pasie drogowym zasadzone zostały klony, które są również miododajne. A jak wiadomo gmina Gomunice dba o pszczoły i pszczelarzy. W gminie jest już jedna aleja klonowa, znajduje się na ulicy Wolności.

Przeczytaj więcej: Miodowa impreza w Gomunicach

Przez ostatnich pięć lat gmina korzystała z dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i posadzono dwa tysiące drzew i krzewów.

Obok torów kolejowych udało się gminie odkupić za 40 tys. zł teren, na którym powstanie Centrum Wsi z fontanną z woda uzdatnioną, alejkami, ławeczkami, również powstaną te multimedialne z ładowarką do telefonów. Cała inwestycja będzie kosztowała 1 mln zł, a połowa kwoty to dofinansowanie. W tym roku ogłoszony zostanie przetarg, a do kwietnia przyszłego roku inwestycja ma zostać zrealizowana.

- Przede wszystkim fundusze zewnętrze, bo sami nie bylibyśmy w stanie sprostać wszystkim inwestycjom. A mamy średnio rocznie około milion złoty na inwestycje. Samo przedszkole to jest kwota 8 mln zł. Teraz przeszedł nam wniosek na kanalizacja na 12 mln zł, z czego 7,5 mln zł to dofinansowanie
- wyliczał kolejne inwestycje wójt Paweł Olejniczak.

Ostatnim etapem było zobaczenie mieszkań socjalnych, które powstały po przebudowie  zdegradowanego budynku byłej szkoły w miejscowości Kocierzowy za ponad 1,4 mln zł dofinansowania. A całkowita wartość projektu to ponad 2 mln zł. Oficjalne otwarcie nastąpiło w czerwcu 2018 roku. W budynku zamieszkało osiem rodzin. Największe mieszkanie ma 56m². Na budynku zamieszczone są panele fotowoltaiczne, podobnie jak na 100 innych domach.

Poseł Milczanowska nie kryła podziwu dla działań pana wójta. Mówiła również, że gmina Gomunice może być przykładem dla innych gmin, jak skutecznie starać się i pozyskiwać fundusze na szereg inwestycji, które służą wszystkim mieszkańcom.

- Inne gminy powinny brać przykład z gminy Gomunice oraz jej wójta, Pawła Olejniczaka. Państwo wójtowie z innych gmin powinni konsultować się ze swoim kolegą, jak można starać się o fundusze zewnętrzne. Wójt pomyślał o mieszkaniach socjalnych, o żłobku. Myśli o przedszkolu, buduje drogi. To są bardzo dobre i potrzebne dla mieszkańców inwestycje. Również na kanalizację udaje się zdobyć kilkanaście milionów funduszy. A mamy w Polsce jeszcze gminy gdzie tej kanalizacji sanitarnej jest niespełna 20%, a żyjemy w XXI wieku. Dlatego też gratuluje wójtowi i życzę wszystkiego dobrego dla pana i mieszkańców gminy
- mówiła poseł Anna Milczanowska.

Gmina złożyła również wniosek na dofinansowanie do RPO na termomodernizację szkoły w Chrzanowicach. Ta inwestycja będzie kosztowała prawie 1 mln zł.

Więcej o:
gomunice gmian gomunice inwestycje w gomunicach anna milczanowska w gomunicach
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE