Poseł Anna Milczanowska uspokaja: obwodnica Radomska nie jest zagrożona

Poseł Anna Milczanowska uspokaja: obwodnica Radomska nie jest zagrożona

W minioną sobotę (8 lutego) do mieszkańców Radomska dotarła niepokojąca informacja. Na opublikowanej przez Ministerstwo Infrastruktury liście obwodnic, planowanych do realizacji w ramach rządowego programu „100 obwodnic” nie znalazła się obwodnica Radomska. Dziś (poniedziałek, 10 lutego) poseł Anna Milczanowska (PiS) podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej zapewniła, że budowa obwodnicy Radomska nie jest zagrożona. - Inwestycja będzie realizowana z innego programu – zapewnia parlamentarzystka.

Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk przedstawił wykaz obwodnic wskazanych do realizacji w latach 2020-2030, w ramach programu „100 obwodnic”. Na liście tej próżno było szukać Radomska. Nic zatem dziwnego, że wśród mieszkańców miasta zawrzało. Dokument, w części dotyczącej województwa łódzkiego informował o budowie obwodnic: Błaszek, Brzezin, Łowicza, Srocka oraz Wielunia. O Radomsku nie wspominał...

Tymczasem, podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł partii rządzącej Anna Milczanowska, której towarzyszył radny miejski Bartłomiej Biskup, zapewniła, że obwodnica Radomska będzie zrealizowana.

- Nie ma żadnego zagrożenia, że obwodnica Radomska nie powstanie – zapewnia poseł Milczanowska.

- Obwodnica Radomska znajduje się w równoległym programie, który istnieje od roku 2014, a tworzony był jeszcze wcześniej, z nowelizacjami, z modyfikacjami. 24 września 2019 roku pan premier Mateusz Morawiecki ten program podpisał. Jest to „Program budowy dróg krajowych na lata 2014 – 2023” z perspektywą do roku 2025. Obwodnica miasta Radomska ciągle znajduje się w tym programie już nie na ostatnim miejscu, jak to było jeszcze kilka lat temu, tylko na miejscu 104 tego programu, ponieważ do tego programu dołączono jeszcze kilkadziesiąt innych inwestycji. W sumie 122 inwestycje z tego rządowego programu mają zabezpieczenie finansowe, w tym obwodnica miasta Radomska. Dodam, że jestem po wideokonferencjach z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie oraz oddziału w Łodzi i zapewniam, że zagrożenia dla tej inwestycji nie ma – mówiła poseł Anna Milczanowska.

W podobnym tonie wypowiadają się również przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi. Obecnie procedura związana z budową obwodnicy Radomska jest na etapie wydawania decyzji środowiskowej. Ta ma być gotowa pod koniec marca.

- Mam nadzieję, że nie będą wpływać zaskarżenia tej decyzji oraz odwołnia od niej. Jeżeli takowe będą, będziemy wspólnie próbowali sobie poradzić z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, by wydał rygor natychmiastowej wykonalności, żeby móc przystąpić do dalszych prac – podkreśla poseł Anna Milczanowska.

Nadzieję co do tego, że inwestycja będzie przebiegać bez komplikacji ma również radny Rady Miejskiej w Radomsku Bartłomiej Biskup (PiS).

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, że ta inwestycja – tak kluczowa dla miasta, nie zostanie zrealizowana. Ze swej strony deklaruję pełne wsparcie i liczę na podobną deklarację, czy wolę współpracy ze strony całej Rady Miasta oraz prezydenta, by ta inwestycja powstała jak najszybciej. Liczę, że nie będzie podejmowanych żadnych działań, które budowę obwodnicy mogłyby spowolnić – mówi Bartłomiej Biskup.

Obwodnica Radomska o długości ponad 11 kilometrów ma powstać do 2025 roku. Jej przebieg wyznaczono przez dzielnicę Wymysłówek.

Więcej o:
radomsko obwodnica anna milczanowska pis

Załączniki

uchwala-rady-ministrow-program-budowy-drog-krajowych-na-lata-2014-2023.pdf

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE