Porozumienie w sprawie podatku od nieruchomości

Porozumienie w sprawie podatku od nieruchomości Fot. UM Radomsko

Prezydent Jarosław Ferenc spotkał się z przedstawicielami radomszczańskich przedsiębiorców. Podczas dyskusji wypracowano wspólne stanowisko, które zakłada 10 proc. wzrost stawki podatku od nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą począwszy od 2020 roku.

Radomszczańskich przedsiębiorców reprezentowali przedstawiciele Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców oraz Regionalnej Izby Przemysłowo Handlowej. Miasto zaproponowało przedsiębiorcom podwyżkę podatku od nieruchomości w wysokości 12 proc. w stosunku do obecnie obowiązującej stawki - 19,25 zł na 21,56 zł za metr kwadratowy powierzchni nieruchomości w skali roku. Po negocjacji przedsiębiorcy zgodzili się na 10 proc. podwyżkę podatku tj. z 19,25 zł na 21,18 zł za metr kwadratowy.

Jak zauważa skarbnik miasta Mariola Wypych, w najbliższych latach sytuacja finansowa miasta ulegnie znacznej zmianie spowodowanej zmianą przepisów dotyczących ulg w podatku dochodowym, która negatywnie wpłynie na dochody samorządów wszystkich szczebli.

- Spodziewane dochody będą niższe niż planowaliśmy. Musimy więc przeanalizować dochody własne i zweryfikować wymiar podatku od nieruchomości. Kolejnym problemem dotykającym zarówno przedsiębiorców, jak i samorząd jest wzrost minimalnego wynagrodzenia, który spowoduje zwiększenie wydatków bieżących. Jest to duże zaskoczenie, które nie było brane pod uwagę ze względu na zapewnienia o mniejszym wzroście płacy minimalnej

- zauważa Mariola Wypych.

Szacunkowe wyliczenia pokazują, że w skutku powyższych zmian budżet Miasta Radomska zmniejszy się o około 9 milionów złotych w stosunku do zakładanego planu. Dzięki zaakceptowanej przez przedsiębiorców podwyżce podatku od nieruchomości do budżetu miasta wpłyną dodatkowe 3 miliony złotych.

Więcej o:
podatek od nieruchomości radomsko podwyżka podatku podatek nieruchomości
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE