Porównanie różnych typów szczoteczek elektrycznych

Porównanie różnych typów szczoteczek elektrycznych

Obecnie możemy się spotkać z trzema rodzajami szczoteczek elektrycznych: obrotową (rotacyjną), soniczną oraz ultradźwiękową. Każda z nich różni się szybkością działania, rodzajem wykonywanych ruchów i tym samym jakością mycia zębów. Którą ze szczoteczek elektrycznych najlepiej wybrać? Mamy nadzieję, że odpowiedzi na to pytanie pomoże Wam udzielić nasz dzisiejszy artykuł.

Szczoteczka obrotowa (rotacyjna) to pierwsza ze szczoteczek elektrycznych, jaka pojawiła się na rynku. Być może dlatego zamiennie nazywa się ją po prostu „szczoteczką elektryczną”. To, co na pierwszy rzut oka wyróżnia tę szczoteczkę, to niewielka, okrągła główka czyszcząca. Dzięki niej, szczoteczka może wykonywać ruchy obrotowe - naprzemiennie w lewo i prawo. Poza tym, taka konstrukcja ułatwia obmywanie nawet trudno dostępnych powierzchni zębów.

Szczoteczka obrotowa (rotacyjna) – budowa i sposób pracy

Korzystanie ze szczoteczki obrotowej nie jest rzeczą trudną, nie wymaga od użytkownika żadnych specjalnych umiejętności. Włókna urządzenia wystarczy pod kątem 45 stopni przystawić do uzębienia i przesuwać je po linii zębów, po kolei czyszcząc każdy ząb . Nie musimy robić żadnych dodatkowych ruchów, ponieważ szczoteczka działa automatycznie.

Szczoteczki obrotowe potrafią wykonywać do około 10 000 ruchów oscylacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych w ciągu minuty. Poleca się je osobom, które nie lubią manualnie czyścić zębów i chcą jeszcze lepiej zadbać o codzienną pielęgnację jamy ustnej. Najtańsze szczoteczki elektryczne wiążą się z kosztem około 100 złotych.

Czym charakteryzuje się szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne działają znacznie bardziej innowacyjnie od obrotowych. Ich praca opiera się o wytwarzanie fal dźwiękowych, które wpędzają włókna w niesamowicie szybkie, drgające ruchy (najbardziej zaawansowane szczoteczki w ciągu minuty są w stanie wykonywać do 96 000 drgań). W ich efekcie w jamie ustnej tworzą się mikrobąbelki, uderzające w powierzchnię zębów i tym samym skutecznie obmywające ją z zanieczyszczeń. Końcówka czyszcząca szczoteczki sonicznej ma kształt zbliżony do głowicy czyszczącej szczoteczki manualnej, co pozwala urządzeniu wykonywać w trakcie mycia tak zwane ruchy wymiatające.

Czyszczenie zębów szczoteczką soniczną także jest proste i intuicyjne. Urządzenie samodzielnie wykonuje wszystkie ruchy, a nasze jedynie zadanie w trakcie czyszczenia to prowadzenie go po łuku zębowym. Podczas mycia należy pamiętać tylko o tym, by nie dociskać włosia szczoteczki zbyt mocno do zębów, gdyż w połączeniu z szybkimi ruchami szczoteczek sonicznych mogłoby to doprowadzić do podrażnień. Szczoteczki soniczne poleca się wszystkim, którzy chcą myć zęby z możliwie największą skutecznością i bezpieczeństwem.

Wybór interesujących urządzeń można znaleźć na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych Specjaliści twierdzą, że urządzenia te gwarantują jeszcze efektywniejsze czyszczenie niż szczoteczki obrotowe, a do tego minimalizują ryzyko zadrapań i uszkodzeń szkliwa, które w trakcie korzystania z klasycznych szczoteczek elektrycznych wcale nie są rzadkością. Ceny szczoteczek sonicznych zaczynają się od około 200 złotych.

Komu przyda się szczoteczka ultradźwiękowa?

Szczoteczki ultradźwiękowe powstały w wyniku ewolucji szczoteczek sonicznych. W wyglądzie i sposobie pracy przypominają swoje starsze siostry, jednak zamiast fal dźwiękowych wytwarzają ultradźwięki, które pozwalają włosiu drgać jeszcze szybciej - szczoteczki ultradźwiękowe mogą podczas mycia pracować z częstotliwością 1,6 MHz, która jest równa 96 000 000 drgań na minutę. Mimo tak szybkiego działania, urządzenia nie powodują podczas mycia żadnych podrażnień, co więcej – wykazują działanie terapeutyczne. Korzystając z nich, możemy załagodzić problem nadwrażliwości zębowej czy uporać się ze stanami zapalnymi jamy ustnej.

Mycie zębów szczoteczkami ultradźwiękowymi jest proste i intuicyjne, nie odbiega od sposobu wykonywania tej czynności żadną inną szczoteczką elektryczną. Ze względu na specyfikę działania, szczotki ultradźwiękowe polecane są przede wszystkim osobom borykającym się z różnymi chorobami jamy ustnej, w tym stanami patologicznymi, o których wspomniano już wyżej (m.in. nadwrażliwością zębową). Każdy, kto jednak zdecyduje się na zakup szczoteczki ultradźwiękowej, będzie musiał  liczyć się z dość sporym wydatkiem – urządzenie trudno nabyć za mniej niż 500 złotych.

Która szczoteczka najlepiej sprawdzi się u dziecka?

Reasumując, każda ze szczoteczek elektrycznych ma nieco inną specyfikę, przez co dokonując zakupu takiego sprzętu powinniśmy się kierować głównie własną intuicją. Wiele osób zastanawia się jednak również, czy którąś z dostępnych szczoteczek elektrycznych można zakupić swojemu dziecku. Odpowiedź brzmi tak, ale pod pewnymi warunkami.

W przypadku dzieci nie jest aż tak istotne, czy zdecydujemy się na szczoteczkę obrotową czy soniczną. Najważniejsze, by produkt, który wybierzemy, był dopasowany do wieku maluszka. Szczoteczka elektryczna dla dziecka powinna przede wszystkim charakteryzować się odpowiednio niewielką głowicą czyszczącą oraz wykonywać w trakcie mycia wolne, bezpieczne ruchy.

 

 

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE