Poprawią się warunki lokalowe strażaków z OSP w gminie Radomsko

Poprawią się warunki lokalowe strażaków z OSP w gminie Radomsko Fot. UG Radomsko

Ochotnicze Straże Pożarne w Strzałkowie, Szczepocicach oraz Dąbrówce pod względem inwestycyjnym tegoroczny rok będą mogły zaliczyć do udanych. W wymienionych jednostkach trwają roboty budowlane, dzięki którym już wkrótce poprawią się warunki pracy strażaków ochotników.

Strażnica OSP Strzałków jest w rozbudowie. Nowe pomieszczenia mają być miejscem, gdzie będzie przechowywany między innymi sprzęt strażacki. Dla druhów ze Strzałkowa inwestycja jest historyczną.

Inwestycja jest ważna nie tylko dla ochotników ze Strzałkowa, ale i wójta Gminy Radomsko.

– Strażnica w Strzałkowie nie była remontowana od wielu lat. Można rzec, ząb czasu odcisnął na niej swoje piętno. Dlatego też, kiedy nadarzyła się okazja otrzymania dofinansowania na jej remont nie mogliśmy z niego nie skorzystać. Po zakończeniu prac to będzie zupełnie inny obiekt. Obiekt, który będzie służył strażakom, ale i stanie się wizytówką Strzałkowa – zauważa Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko.

Projekt obejmuje rozbudowę, nadbudowę i przebudowę budynku remizy. Dzięki temu kompleks zyska nową część socjalno-dydaktyczno-administracyjną.

- W nowej części będzie pięć boksów garażowych, powstanie nowa klatka schodowa, taras, wszystkie systemy i media wykonane zostaną zgodnie z projektem oraz obowiązującymi przepisami. Budynek zyska odwodnienie liniowe, instalację fotowoltaiczną, parkingi oraz zostanie zagospodarowany teren wokół strażnicy – wylicza Michał Olczyk, prezes OSP Strzałków.

- Dla nas jest to zadanie historyczne. Takiej inwestycji w naszej jednostce jeszcze nie było – dodaje.

Zadanie realizowane jest trzyetapowo. Zakończenie prac ma nastąpić do 30 czerwca 2024 roku. Fundusze na rozbudowę strażnicy pochodzą z dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych oraz budżetu Gminy Radomsko. Łączna wartość zadania to 5.841.017,85. złotych.

Strażnica OSP Szczepocice stanie się nie tylko ekonomiczniejsza w utrzymaniu, ale i poprawi się komfort przebywania w niej. Zadanie polega bowiem na termomodernizacji dwóch ścian obiektu, wymianie parapetów a także montażu dwóch klimatyzatorów sufitowych.

– Ta inwestycja jest ważna nie tylko dla strażaków, ale dla wszystkich mieszkańców Szczepocic. O remizę dbają również panie z Koła Gospodyń Wiejskich, dla których jest to miejsce spotkań i organizacji różnych uroczystości. Co ważne, zmniejszą się koszty ogrzewania obiektu – zauważa Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko.

Zadanie zgodnie z podpisaną umową powinno zakończyć się do czerwca tego roku. Jego koszt to 86 tys. złotych. Środki finansowe na inwestycję pochodzą z budżetu Gminy Radomsko.

OSP Dąbrówka powiększy swój majątek o budynek gospodarczo-garażowy. Zakres prac budowlanych, które ruszyły przed kilkunastoma dniami, zakłada oprócz budowy obiektu i wyposażeniu go w niezbędne przyłącza zagospodarowanie terenu wokół niego.

– Realizacja tego zadania wpłynie niewątpliwie na warunki pracy strażaków – mówi wójt Roman Radczyc.

Inwestycja powinna zakończyć się do końca sierpnia tego roku. Koszt zadania to 630 tys. złotych. Fundusze pochodzą budżetu Gminy Radomsko.

Więcej o:
powiat radomszczański gmina radomsko osp inwestycje
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE