Pontony do pracy i rekreacji – rodzaje i specyfikacja

Pontony do pracy i rekreacji – rodzaje i specyfikacja

Mimo że ponton kojarzy się powszechnie ze sprzętem wodnym służącym zabawie na wodzie, to w rzeczywistości może pełnić znacznie poważniejsze funkcje. Profesjonalne maszyny znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju pracach. Dowiedz się więcej na temat specjalistycznych pontonów.

Wyróżnia się kilka rodzajów pontonów wykorzystywanych do prac wodnych, a także celów rozrywkowych. Do najpopularniejszych należą modele płytowe, kontenerowe i łączone.

Pontony kontenerowe – charakterystyka

Pontony kontenerowe to sprzęty, dzięki którym sprostasz nawet najtrudniejszym zadaniom na wodzie. Modele te cechują się wysokim obciążeniem pokładu, wynoszącym nawet kilkanaście ton na metr kwadratowy, co sprawia, że są one niezwykle funkcjonalne.

Nowoczesne systemy łączenia oferowane przez renomowanych producentów pozwalają na połączenie kilku pontonów, co dodatkowo poprawia użyteczność tego rozwiązania. W zestawie z produktem dostarczane są wszystkie niezbędne akcesoria konieczne do mocowania konstrukcji, np. polery, wciągarki, pale kotwiczne oraz inne narzędzia.

Pontony te są dostępne w różnych kształtach, np. ze specjalną wyspą roboczą albo z przerwą w środku. Akcesoria tego rodzaju mogą być wykorzystywane jako mosty pontonowe. Wybierając kontenerowe pontony, koniecznie zwróć uwagę na to, aby posiadały one stosowne certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.

Praktyczne pontony płytowe

Płytowe pontony to z kolei uniwersalne sprzęty, które znajdują zastosowanie przede wszystkim jako mosty pływające. Sprawdzają się w szczególności podczas prac konserwacyjnych przeprowadzanych na wodze, a także w trakcie dużych imprez i wydarzeń realizowanych nad wodą. Ich odpowiednia konstrukcja oraz konfiguracja gwarantują odpowiednią nośność, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z owych sprzętów.

Pontony tego rodzaju cechują się wszechstronnością. Można budować z nich wyspy oraz tratwy, które sprawdzą się w czasie prac konserwacyjnych na wodzie czy też podczas pogłębiania bądź podnoszenia obiektów z dna. Na wybranych modelach można stosować specjalne, dołączane do konstrukcji pojazdy.

Polecani producenci, tacy jak firma Janson, dostarczają wraz z pontonami niezbędne wyposażenie: pale kotwiczne i wspornikowe, systemy kotwienia, ogrodzenia czy prowadnice kół.

Ponton łączony

Pontony łączone to z kolei uniwersalne urządzenia umożliwiające przewożenie ich na standardowych samochodach ciężarowych, a następnie przeniesienie na wodę za pomocą dźwigów teleskopowych. Na wodzie są natomiast w szybki sposób łączone przy użyciu specjalistycznych systemów. Co istotne, nie ma potrzeby stosowania środków mechanicznych.

Wysokiej jakości modele wytrzymują obciążenie wynoszące nawet kilkadziesiąt ton w każdym kierunku. Aby zwiększyć ich funkcjonalność, można wykorzystać szereg dodatkowych akcesoriów, takich jak polery, pale kotwiczne, odbojniki czy schodnie pokładowe. Konstrukcje te można przemieszczać, korzystając z wciągarek, łodzi roboczych i silników zaburtowych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE