Pompy ciepła Radomsko – co warto wiedzić?

Pompy ciepła Radomsko – co warto wiedzić? Fot. https://pixabay.com/pl/service/license

Koszty ogrzewania domu stają się z roku na rok coraz wyższe. Wiele osób szuka metod, które pozwolą obniżyć rachunki, a jednocześnie nie będą szkodzić środowisku. Popularnym rozwiązaniem są pompy ciepła. Co to za urządzenia? Na czym polega ich działanie?

Pompa ciepła – jak działa?

Pompy ciepła to urządzenia wykorzystywane do ogrzewania domów oraz przygotowywania ciepłej wody. Składają się z takich elementów jak: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Mogą być montowane w nowo budowanych domach, a także tych już istniejących. Pompa ciepła wytwarza obieg ciepła między obszarami, w których panują odmienne temperatury. Urządzenia pobierają energię cieplną z gruntu lub powietrza i przenoszą ją do domowej instalacji grzewczej czy ogrzewania podłogowego. Pozwalają ogrzać dom, a także zapewniają dostęp do ciepłej wody użytkowej. Warto sprawdzić pompy ciepła Radomsko i dopasować urządzenie do swoich potrzeb https://innogygo.pl/pompy-ciepla/radomsko/.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pompy ciepła, które można dopasować do warunków działki oraz do źródła ciepła. Najczęściej spotykane typy pomp to:

  • Pompa ciepła typu split – składa się z modułu zainstalowanego na zewnątrz i drugiego, zainstalowanego wewnątrz budynku. Moduły połączone są rurami chłodniczymi.
  • Pompa ciepła typu monoblok – w skład wchodzi moduł, który zawiera kompletny obieg chłodniczy, montowany na zewnątrz.
  • Powietrzna pompa ciepła – te urządzenia wykorzystują powietrze jako dolne źródło ciepła. Są często wybierane je względu na stosunkowo niski koszt, dużą ilość modeli, prosty montaż oraz działanie niemal w każdych warunkach.
  • Gruntowa pompa ciepła – te urządzenia jako dolne źródło ciepła wykorzystują ciepło z gruntu. Gruntowe pompy ciepła są dość drogie, wymagają przygotowania odwiertów lub wykopów od umieszczenia wymienników ciepła.
  • Hybrydowa pompa ciepła – pompy tego typu korzystają z dwóch źródeł zasilania np. łączą działanie kotła kondensacyjnego z powietrzną pompą ciepła. Zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ w razie awarii jednego urządzenia, jego funkcje przejmuje drugie.
  • Gazowa pompa ciepła – pompy tego typu do pracy wykorzystują energię pochodzącą ze spalania gazu ziemnego celem napędzenia układu chłodniczego.
  • Rewersyjne pompy ciepła – to urządzenia, których działanie polega na pobieraniu ciepła z budynku i transportowanie go na zewnątrz. To dobry sposób na chłodzenie pomieszczeń.

Jak wybrać pompę ciepła? Najlepiej poradzić się specjalistów, którzy dopasują urządzenie, a także pomogą w instalacji pompy ciepła.

Korzyści z montażu pompy ciepła

Zakup i montaż pompy ciepła jest wysoki, ale koszty inwestycji szybko się zwrócą. Koszty eksploatacji urządzenia są niskie, dla zainteresowanych osób dostępne są programy, pomagające sfinansować zakup i montaż urządzenia. Dzięki połączeniu pompy z panelami fotowoltaicznymi można znacząco obniżyć koszty prądu i ogrzewania. Dużą zaletą jest ekologiczne działanie pomp ciepła. Wykorzystują do pracy odnawialne źródła energii, dlatego nie szkodzą środowisku. Pompy ciepła są niemal bezobsługowe i bezawaryjne. Urządzenia dobrej jakości mogą działać nawet 20-30 lat. Plusem jest to, że do działania nie potrzebują opału, dlatego nie trzeba martwić się o miejsce do jego przechowania. Są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu.

Pompy ciepła to nowoczesny i ekologiczny sposób na ogrzewanie domu. Warto poznać to rozwiązanie i sprawdzić, jakie przynosi korzyści.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE