Pompy ciepła - ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Specjalista ds. pomp ciepła z Łodzi

Pompy ciepła - ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Specjalista ds. pomp ciepła z Łodzi

Wybuch wojny w Ukrainie spowodował gwałtowny wzrost cen prądu w całej Europie. Jest to idealny przykład na to, że pewnych wydarzeń nie możemy przewidzieć, ale na pewno odczujemy ich konsekwencje. Z tego względu dobrze jest dążyć do samowystarczalności.

Przykładem owej samowystarczalności może być zdecydowanie się na pompę ciepła, która jest ekologicznym rozwiązaniem, dzięki któremu ogrzejesz swój dom (niemal) za darmo.

Jak działa pompa ciepła?

Dlaczego “niemal”? Pompa ciepła wymaga bowiem odrobiny energii elektrycznej do działania. Ale jeśli zintegrujesz ją z fotowoltaiką, uzyskasz darmową, czystą energię i ciepło. Ale po kolei: pompa ciepła działa na zasadzie odwrotnej do lodówki.

Lodówka pobiera ciepło ze swojego środka i odprowadza je na zewnątrz. Pompa ciepła robi na odwrót: ciepło pozyskuje z dworu, a wprowadza je do środka Twojego domu. Zresztą nie tylko domu, bo pompą ciepła można ogrzać także wodę użytkową czy basen. Latem zaś można odwrócić jej działanie, by chłodziła jak klimatyzacja (w przypadku powietrznej i wodnej pompy ciepła, ale do tego zaraz wrócimy).

Jeśli chodzi o ilość poboru energii, potrzebnej do działania pompy ciepła, każda z nich posiada współczynnik wydajności COP (ang. „Coefficient Of Performance”). Wyraża się go cyfrą, oznaczającą ilość wpompowanego ciepła przy użyciu 1 kWh. Upraszczając, jeśli pompa ciepła posiada COP 5, to za 1 kWh energii elektrycznej oferuje 5 kWh energii cieplnej. Jak widzisz, jest to bardzo opłacalne rozwiązanie; a przy okazji także ekologiczne.

Jakie są pompy ciepła?

Istnieją trzy rodzaje pomp ciepła: powietrzna, wodna i gruntowa. Każdy z nich zamontuje u Ciebie specjalista ds. pomp ciepła z Łodzi.

Jak nietrudno się domyślić, pobierają one ciepło odpowiednio z powietrza, wody i gruntu.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła. Jest to tanie, uniwersalne rozwiązanie, które można zamontować w niemal każdym domostwie czy firmie. Składa się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego. Posiada dwie wady: generuje trochę hałasu, a zimą, gdy temperatura powietrza spada, spada również jej COP.

Wodna pompa ciepła jest najefektywniejsza. Jednocześnie najtrudniej z niej skorzystać, wymaga ona bowiem odpowiedniego zbiornika wody w pobliżu domu: jeziora, rzeki czy studni głębinowej. Ponadto, jej montaż może być ograniczony przepisami prawnymi.

Gruntowa pompa ciepła także jest efektywniejsza od powietrznej, ponieważ głęboko pod ziemią temperatura jest stała. Jednakże jej montaż wymaga odpowiednio dużo przestrzeni i kosztownych odwiertów, dlatego nie każdy może ją u siebie założyć.

Jak myślisz, które rozwiązanie sprawdziłoby się najlepiej u Ciebie i dlaczego?

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE