Pompa ciepła – przyszłościowe i ekologiczne rozwiązanie w kontekście ogrzewania

Pompa ciepła – przyszłościowe i ekologiczne rozwiązanie w kontekście ogrzewania

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie ekologią oraz wpływem różnego rodzaju rozwiązań na środowisko naturalne. Inwestorzy poszukują alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnych instalacji grzewczych, chcąc uporać się z problemem wysokich rachunków za ogrzewanie, a także zminimalizować przyczynianie się do stopniowej degradacji środowiska. Obecnie jednym z najpopularniejszych, a przy tym uznanych za najbardziej ekonomiczne i ekologiczne, urządzeń grzewczych są pompy ciepła. Urządzenia te opierają swoje działanie na pozyskiwaniu energii pierwotnej z gruntu, wody bądź powietrza, przetwarzając ją w ciepło rozprowadzane w instalacji oraz grzejnikach.

Dlaczego pompa ciepła uznawana jest za ekologiczny sposób na ogrzewanie domu?

Nowoczesne systemy grzewcze mają za zadanie nie tylko pokrywać zapotrzebowanie na ciepło budynku, lecz również zapewniać komfort cieplny w sposób wysoce ekonomiczny oraz efektywny energetycznie – bez wywierania negatywnego wpływu na środowisko. Do tego typu urządzeń zdecydowanie można zliczyć pompy ciepła, korzystające z energii pochodzącej prosto ze źródeł odnawialnych. To właśnie dzięki OZN pompy ciepła są w stanie ogrzewać dom w sposób jak najmniej problematyczny dla środowiska. W polskich realiach, bardzo ważnym czynnikiem jest redukcja pyłów oraz innych substancji, które składają się na przyczynę powstawania smogu. Pompa ciepła nie korzysta z paliw kopalnianych, zaś redukcja tego typu surowców przekłada się na znacznie mniejszą emisję gazów cieplarnianych, co stanowi klucz w kontekście efektywnej walki z postępującymi zmianami klimatu. Mimo tego że pompy ciepła zasilane są energią elektryczną, są one urządzeniami, które w 75% pobierają energię odnawialną z otoczenia. Dodatkowo, warto wiedzieć o tym, że są one w pełni przystosowane do współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie nie tylko stanowi oszczędność kosztów ogrzewania i chłodzenia domu, lecz również wysoką niezależność energetyczną. Połączenie z instalacją fotowoltaiczną powoduje, że urządzenia takie jak pompy ciepła mogą pracować ekologicznie w niemal stu procentach. Producenci pomp ciepła stale dopracowują swoje urządzenia, wypuszczając na rynek kolejne modele wysokogatunkowych urządzeń, będących w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy ciepła?

Obecnie producenci oferują inwestorom szereg różnego rodzaju pomp ciepła – dlatego pierwszym krokiem podczas zakupu jest określenie, jaki konkretnie rodzaj urządzenia nas interesuje, a także czy istnieje fizyczna możliwość zastosowania tego typu rozwiązania. Niektóre pompy nie wymagają bowiem ingerencji w grunt, podczas gdy inne to wymuszają. Kolejny punkt stanowi dokładne stwierdzenie zapotrzebowania na na ogrzewanie budynku. Oznacza ono, ile konkretnie energii potrzeba dostarczyć do budynku przy minimalnej temperaturze zewnętrznej (obliczeniowej), by utrzymać wymaganą temperaturę wewnętrzną. Pod uwagę brane są takie aspekty jak sposób wykonania ścian, dachu, grubość oraz rodzaj ocieplenia, a także rodzaj posiadanej wentylacji. Samodzielne określenie zapotrzebowania na ciepło, a także wybór odpowiedniego modelu pompy, jest w stanie spowodować niemały kłopot. Dobrze jest więc poradzić się w tej kwestii ekspertów z wieloletnim doświadczeniem – na przykład NTS-Energy. To właśnie oni na swojej stronie internetowej, nts-energy.pl/pompy-ciepla-wroclaw/, dzielą się z zainteresowanymi informacjami na temat pomp ciepła, a także oferują kompleksowe doradztwo i montaż urządzeń. Pompa ciepła to rozwiązanie równie ekologiczne, co ekonomiczne; wśród korzyści płynących z zastosowania tego typu pomp wymienia się długoterminową oszczędność. Mimo wyższych kosztów początkowych instalacji, inwestycja bardzo szybko się zwraca – zmniejszając rachunki za prąd. Pompy ciepła są naprawdę żywotne, a przy tym wymagają niewielkiego nakładu na konserwację. W Polsce istnieją również liczne programy wsparcia finansowego i ulgi podatkowe, dodatkowo pozwalające na zmniejszenie kosztów całej inwestycji. Już dziś zastanów się nad wyborem pompy ciepła do swojego domu i zmniejsz dotychczasowe wydatki!

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE