Pompa ciepła powietrze woda - koszty montażu i utrzymania

Pompa ciepła powietrze woda - koszty montażu i utrzymania

Pompy powietrzne, ze względu na swoją praktyczność i niższy koszt instalacji względem ogrzewania gruntowego, zyskały popularność także w Polsce. W przeciwieństwie do urządzeń pobierających energię odnawialną z warstw gruntowych nie wymagają one skomplikowanych, drogich rozwiązań w postaci kolektorów. W wielkim skrócie, zasada według której działa pompa ciepła powietrze woda opiera się na wykorzystaniu powietrza w celu ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Wydajność urządzenia zależy więc od powietrza otaczającego budynek, w którym zastosowano instalację. Bardzo ważne jest więc, by zadbać o odpowiednią izolację termiczną — tak, by wygenerowane ciepło nie zostało wypuszczane na zewnątrz. Przy rozwiązaniach takich jak pompa ciepła powietrze woda, koszty montażu i utrzymania wahają się dosyć znacznie. Od czego zależą?

Koszty eksploatacyjne pomp ciepła powietrze woda

Koszty utrzymania pompy w dużej mierze zależą od jej rodzaju. Na rynku znajdziemy dwa typy tych urządzeń:
• pompy monoblokowe, cechujące się stałą wydajnością
• pompy o zmiennej wydajności, tzw. pompy split z inwerterem W przypadku monobloku, zakładając, iż mamy zamiar ogrzać dobrze ocieplony dom o metrażu około 150 m2, przewidywane zużycie prądu wyniesie między 4100-4400 kWh.

Pompy powietrze woda o zmiennej wydajności, pozwalają zaoszczędzić około 500 zł rocznie

Sytuacja jest nieco inna, kiedy chodzi o pompę ciepła powietrze woda typu split z inwerterem. Wówczas łączne zużycie energii w ciągu roku, w przypadku tego samego metrażu, będzie oscylowało w okolicach 3600 kWh. Korzystając ze średniej ceny kilowatogodziny energii, można policzyć, iż roczne koszta eksploatacji pomp typu monoblokowego oraz split wyniosą kolejno ok. 2700 i 2200 zł, co daje całe 500 zł rocznie mniej w przypadku użytkowników systemów ze zmienną wydajnością. Chociaż z pozoru kwoty te nie są szczególnie wysokie, w dłuższej perspektywie, np. 5, 10 i 20 lat, oszczędności sięgną poziomów 2500, 5000 i 10 000 złotych.

Montaż pompy powietrznej — szacujemy koszta

Chcąc ogrzewać swój dom za pomocą jednego z typów pompy ciepła powietrze woda, należy liczyć się z kosztami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dokładna cena takiego przedsięwzięcia zależy nie tylko od wartości konkretnego modelu urządzenia, ale i rodzaju ogrzewania, który mamy zamiar zastosować w budynku. Jednym z czynników, które będą miały znaczny wpływ na to, jakie koszta poniesiemy, jest instalacja podłogowa, a konkretniej — jej rodzaj.

Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe sposobem na zmniejszenie kosztów

Jeśli planujemy ogrzać wspomniany wcześniej, hipotetyczny dom o wielkości 150 m2, cena całości powinna wahać się w okolicach 40-50 tysięcy złotych. Chcąc nieco oszczędzić, możemy zdecydować się np. na niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, które zostaną zainstalowane na wszystkich piętrach. Dlaczego? Powód jest prosty — zastosowanie różnych rodzajów ogrzewania może znacznie podwyższyć koszt instalacji ogrzewania, które w tym przypadku będzie dodatkowo wymagało urządzeń koordynujących pracę systemów funkcjonujących na poszczególnych piętrach.

Aby dokładnie oszacować koszta, warto skontaktować się z jedną z renomowanych firm zajmujących się dystrybucją urządzeń tego rodzaju. Na rynku funkcjonuje ich kilka — szukając wysokiej jakości urządzeń grzewczych monoblokowych lub splitów, można skorzystać na przykład z usług tego producenta pomp ciepła powietrze woda.

Dodatkowo, nabywając urządzenie takie jak pompa ciepła powietrze woda, prócz oszczędności na energii elektrycznej, możemy liczyć na szereg udogodnień, takich jak np. możliwość sterowania ogrzewaniem lub klimatyzacją z poziomu aplikacji zainstalowanej w smartfonie lub innych urządzeniach mobilnych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE