Pomoc dla przedsiębiorców. Przewodniczący Rady Miasta wydał oświadczenie

Pomoc dla przedsiębiorców. Przewodniczący Rady Miasta wydał oświadczenie

W czwartek 16 kwietnia 2020 r. odbyła się nadzwyczajna (w trybie zdalnym) sesja Rady Miasta w Radomsku, poświęcona pomocy samorządu dla lokalnych przedsiębiorców, którzy w związku z epidemią koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Podjęte przez radnych uchwały skomentował przewodniczący Rady Miasta, Rafał Dębski. Podkreśla, że ma świadomość, że jest to kropla w morzu potrzeb. Jak jednak zauważył – ma nadzieję, że na przyjętych podczas sesji uchwałach pomoc samorządu się nie skończy.

Oświadczenie przewodniczącego Rady Miasta w Radomsku, Rafała Dębskiego:

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 16 kwietnia odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej poświęcona uchwałom pomocowym dla przedsiębiorców.

Mikro– i mali przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości za miesiąc kwiecień, maj, i czerwiec w przypadku, gdy ich obroty spadły w jednym miesiącu o 80% lub w dwóch miesiącach o 50%. Zwolnienie nie może przekroczyć kwoty 1.000 zł. Dodatkowo, terminy płatności rat kwietniowych, majowych oraz czerwcowych podatku od nieruchomości zostały przedłużone do 30 września. W przypadku pozostałych przedsiębiorców wnioski będą rozpatrywane indywidualnie, a pierwszeństwo do przyznania ewentualnego zwolnienia będą miały firmy, które zadeklarują zachowanie istniejących miejsc pracy .

Te uchwały to oczywiście pierwsza pomoc, jaką zaproponowaliśmy wspólnie z organem wykonawczym. Pierwsze deklaracje złożone przez Prezydenta zakładały odroczenie podatku. W wyniku negocjacji z szefami klubów zespół pod moim przewodnictwem wypracował i zarekomendował Prezydentowi Ferencowi możliwość umorzenia podatku od nieruchomości w kwocie 1000 zł.

Mam świadomość, że prawdopodobnie jest to kropla w morzu potrzeb, a najlepszym rozwiązaniem było by zastąpienie kwoty granicznej brakiem limitu zwolnień – jednak, jak zapewniała nas pani Skarbnik, na dziś posiadamy jeszcze zbyt mało danych o skali spadku wpływów do budżetu z podatku PIT i CIT, aby podjąć tak odważną decyzję. W poczuciu odpowiedzialności za finanse miasta nie mogliśmy podjąć innej decyzji. Deklaruję, że jako rada będziemy śledzić na bieżąco stan miejskiego budżetu i w miarę możliwości będziemy podejmować kolejne uchwały pomocowe.

Kolejną z propozycji, jaką dziś poddałem do dyskusji rozważenia przez Prezydenta Ferenca oraz Radzie Miejskiej jest to pomoc dla osób fizycznych, które również ponoszą straty finansowe w dobie epidemii, w postaci dopłaty do wody i ścieków przez miasto. Ale to jeszcze przed nami i również podlegać musi głębokiej analizie finansowej.

Podczas sesji przegłosowano również dotację dla podmiotów leczniczych: Szpitala Powiatowego w Radomsku w kwocie 200 000 zł i SPZOZ „Pro Familia” w kwocie 12 500 zł.

Na koniec chciałem podziękować całej radzie miasta za dobre decyzje. Życzę zdrowia.

Więcej o:
koronawirus radomsko koronawirus radomsko pomoc dla przedsiębiorców rada miasta w radomsku
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE