Dziś 3 maja, na Kopcu uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający 32. ofiary niemieckiej egzekucji w maju i czerwcu 1944 roku
Dziś 3 maja, na Kopcu uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający 32. ofiary niemieckiej egzekucji w maju i czerwcu 1944 roku.
Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców Radomska. Przy pomniku spotkali się również przedstawiciele władz miasta, stowarzyszeń kombatanckich, partii politycznych, harcerze, a także kibiców RKS Radomsko, którzy przygotowali transparent z napisem: "Zginęliście za to ze byliście Polakami ... My o Was pamiętamy".
Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Arkadiusza Gałaj z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przecikwo Narodowi Polskiemu. W krótkiej lekcji historii przypomniał okoliczności egzekucji na Kopcu w 1944 roku. - Egzekucja w maju i czerwcu była odwetem władz niemieckich za szeroko pojęte zamachy na wielkie dzieło odbudowy Generalnej Guberni - mówił. - Obie egzekucje były represją władz niemieckich za zamachy, prawdopodobnie organizacji konspiracyjnych, które dotyczyły zamachów na życie Niemców czyli żołnierzy i osób, które współpracowały z niemieckim okupantem - dodał. Łącznie w dwóch egzekucjach 3 maja i 23 czerwca 1944 roku zginęło 32 Polaków. Całe przemówienie dostępne poniżej. Pomnik został również poświęcony przez proboszcza parafii św. Lamberta, Antoniego Arkita.
Głos zabrała również prezydent miasta Radomska Anna Milczanowska. która podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania i budowy pomnika.
Na zakończenie uroczystości przybyli goście złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod pomnikiem pomordowanych.