Policyjne działania „NURD” już w środę

Policyjne działania „NURD” już w środę Fot. KPP Radomsko

W środę, 28 września 2022 roku na terenie województwa łódzkiego, podobnie jak w całym kraju będą prowadzone działania pod nazwą „NURD”. Powodem realizacji tego typu działań jest przede wszystkim troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni karoserią auta a wręcz, w zetknięciu z pojazdem są najbardziej poszkodowani.

To już kolejny raz, gdy na terenie naszego województwa przeprowadzane są działania skierowane na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli w największym procencie pieszych i rowerzystów, ale również kierujących hulajnogami. Nie należy zapominać że, w dużej mierze to, czy ta grupa użytkowników dróg będzie przez kierujących chroniona, zależy od nich samych.

- Bezpieczeństwo ma dwie strony. Jedna leży po stronie niechronionych. Od  tego w jaki sposób zachowują się na drodze, gdzie ją przekraczają/przejeżdżają, czy zwracają uwagę na innych uczestników ruchu, czy dają się zauważyć. Druga zaś po stronie kierujących, czy zachowują ostrożność, czy nie przekraczają prędkości i to co w znacznej mierze jest najważniejsze czy obserwują drogę. I te właśnie obszary będą kontrolować policjanci drogówki z naszego garnizonu – podkreśla Marzanna Boratyńska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Strefy w których wyznaczone są miejsca dla przekraczania jezdni przez pieszych lub  znajdują się przejazdy dla rowerzystów zawsze są oznaczone. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni mieć jednak świadomość że samochód nie zatrzyma się w miejscu. Warto zawsze mieć w pamięci fakt że aby kierujący pojazdem mógł w porę zareagować i zatrzymać auto, należy spełnić jeden podstawowy warunek. 

- Musimy zostać zauważeni. Dlatego pomimo iż pieszy ma pierwszeństwo nigdy nie powinien zapominać o obowiązku zatrzymania się i rozejrzenia. Rowerzystom zaś przypominamy, że nie tylko jest niechronionym ale przede wszystkim pełnoprawnym uczestnikiem  ruchu, który ma prawo znajdować się na drodze, ale z tym prawem wiążą się również obowiązki. Jego przestrzenią  jest droga dla rowerów, dedykowany pas ruchu  lub jezdnia. Chodnik który jest tak chętnie wykorzystywany przez rowerzystów jest przestrzenią zarezerwowaną dla pieszych i cyklista może się tam znaleźć wyjątkowo. Istnieją tylko trzy takie przypadki. Pierwszy to gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat która również kieruje rowerem,  drugi gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, trzeci i ostatni gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła) ale zawsze musi pamiętać i respektować prawo pieszych do swobodnego poruszania się chodnikiem – mówi Marzanna Boratyńska.

To tylko kilka podstawowych zasad obowiązujących uczestników ruchu drogowego. Przestrzeganie ich przez każdą z grup użytkowników drogi pomoże nam  wszystkim w bezpiecznym poruszaniu się po łódzkich drogach.

(info: KWP w Łodzi)

Więcej o:
radomsko województwo łódzkie policja akcja nurd niechronieni uczestnicy ruchu drogowego
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE