Policjanci w całym kraju prowadzą kaskadowy pomiar prędkości

Policjanci w całym kraju prowadzą kaskadowy pomiar prędkości Fot. lodzka.policja.gov.pl

15 lipca 2022 roku na drogach całego kraju policjanci przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. Działania te będą ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa na drogach gdzie jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim odcinku drogi. Celem działań będzie egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. W tym dniu na głównych  ciągach komunikacyjnych i na odcinkach dróg, gdzie występuje największe zagrożenie, spotkamy radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory, oraz statyczne (kaskadowe) punkty kontroli  z wykorzystaniem mierników prędkości (również z wizualizacją).

Podczas działań policjanci przypomną uczestnikom ruchu jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem.

- Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych. Jak pokazują analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, przekraczanie dopuszczalnych prędkości jest jedna z najczęstszych przyczyn powstawania zdarzeń drogowych – mówi Szymon Pytel z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi.

W województwie łódzkim - nadmierna prędkość, w pierwszym półroczu 2022 roku, była przyczyną 184 wypadków drogowych w których zginęło 14 osób,  a 228 osób zostało rannych.

Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do przestrzegania ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość  rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Przekroczenie prędkości skutkuje mandatem karnym w kwocie do 2500 złotych oraz do 10 pkt. Natomiast przekroczenie jej o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym dodatkowo zatrzymaniem prawa jazdy na okres 3 miesięcy w trybie administracyjnym.

Więcej o:
województwo łódzkie policja akcja prędkość kaskadowy pomiar prędkości
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE