Policjanci przypominają. Gdy widzimy zamknięte w rozgrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę, mamy prawo wybić szybę

Policjanci przypominają. Gdy widzimy zamknięte w rozgrzanym samochodzie dziecko lub zwierzę, mamy prawo wybić szybę Fot. policja.pl

Radomszczańscy policjanci apelują o zachowanie najwyższej ostrożności, ze względu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury powietrza. Pamiętajmy o wymagających naszej opieki dzieciach, osobach starszych i niepełnosprawnych. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich w samochodach bądź na otwartym terenie, gdzie grozi im przegrzanie albo porażenie słoneczne. Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów.

Wysokie temperatury powietrza, w przeszłości nieraz przynosiły zarówno w naszym regionie, jak i w innych województwach wiele przypadków narażenia osób wymagających opieki, przede wszystkim - dzieci, na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

- Auto pozostawione w pełnym słońcu nagrzewa się niczym kuchenny piekarnik. Nawet jeżeli wydaje się nam, że wychodzimy do sklepu czy banku zaledwie na chwilę, w ciągu tych kilku minut może dojść do tragedii. Właśnie dlatego policjanci apelują, by w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych wymagających opieki lub zwierząt – mówi Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Policjanci przypominają, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl artykułu 162§1 Kodeksu Karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 3.

Nie bądźmy obojętni, gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Poinformujmy o wszystkim Policję, dzwoniąc pod numer telefonu alarmowego 112.

- Będąc świadkiem takiego zdarzenia należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, jakimi należy się kierować. Widząc zamknięte w pojeździe dziecko należy przede wszystkim sprawdzić jego stan, czy jest przytomne, czy reaguje na naszą obecność i głos. Następnie rozglądamy się w poszukiwaniu właściciela samochodu oraz sprawdzamy, czy drzwi są otwarte. Jeśli nie mamy możliwości dostania się do środka w celu ratowania życia, zgodnie z artykułem 26 Kodeksu Karnego o stanie wyższej konieczności mamy prawo wybić szybę i uwolnić uwięzionego malucha. Wybrać należy szybę, która znajduje się najdalej od dziecka, aby odłamki szkła go nie zraniły. Do wybicia można użyć twardego przedmiotu lub własnej siły fizycznej. Po wydostaniu dziecka z samochodu należy udzielić mu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe – tłumaczy Dariusz Kaczmarek.

Podobne zasady obowiązują w wypadku ratowania zwierząt.

Więcej o:
radomsko policja radomsko upał dziecko w samochodzie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE