Policjanci ostrzegają: przed świętami uważajmy na kieszonkowców!

Policjanci ostrzegają: przed świętami uważajmy na kieszonkowców! Fot. policja

Trwa okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych i sklepach. Zaaferowani przygotowaniami do świąt często zapominamy o bezpieczeństwie . Pamiętajmy, że kieszonkowcy w tym czasie nie próżnują.

Pamiętajmy, by wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi np. w centrach handlowych, sklepach, na targach i w środkach komunikacji publicznej, zachować szczególną ostrożność. Kieszonkowcy wykorzystują tłok i gorączkę przedświąteczną dlatego właśnie w takich miejscach bardzo często dochodzi do kradzieży.  
Kieszonkowcy niczym specjalnym się nie wyróżniają. Zwykle działają w grupach. Często, jeśli nie ma naturalnego, stwarzają sztuczny tłok. Aranżują niby przypadkowe „potrącenie” czy potknięcie i w tym momencie kradną źle zabezpieczone portfele, telefony komórkowe i dokumenty. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy.

Kieszonkowca bardzo trudno złapać na gorącym uczynku, dlatego tak ważne jest czujność i zapobieganie  – zarówno w życiu codziennym jak i podczas zbliżających się Świąt.

Pamiętajmy, by podczas zakupów nie nosić przy sobie dużej kwoty pieniędzy, a jeśli już jesteśmy zmuszeni ją mieć to nie trzymajmy całej kwoty w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

Zabezpieczmy również nasz pojazd pozostawiony na parkingu. Nie zostawiajmy w nim bagażu i żadnych przedmiotów w widocznym miejscu. Zabierzmy je ze sobą lub zamknijmy w bagażniku tak by nie były widoczne. Sprawdźmy czy zamknęliśmy dokładnie drzwi i okna oraz czy nie zostawiliśmy kluczyków w stacyjce za każdym razem jak opuszczamy samochód.

Jeżeli na zakupy zabieramy ze sobą dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu w którym jesteśmy. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz.

W sytuacji kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania, czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj!  Wszczynaj alarm,  powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży powiadom policję dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy.

Więcej o:
policja święta kieszonkowcy złodzieje profilaktyka zakupy
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE