W całym kraju wciąż obowiązują przepisy nakazujące zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Nie wszyscy o tym jednak pamiętają i nie przestrzegają zasad reżimu sanitarnego. Osoby te narażone są na kary.
Przed kilkoma dniami w pobliskiej Częstochowie, policjanci kontrolowali przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego w częstochowskich placówkach handlowych i miejskich środkach transportu, sprawdzając czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących przepisów.
Mundurowi wspólnie z funkcjonariuszami straży miejskiej i pracownikami sanepidu ujawnili łącznie 90 osób, które wbrew obowiązkowi nie mieli zasłoniętych ust i nosa maseczką. 51 z nich zostało ukaranych mandatami karnymi, 37 pouczono, a wobec 2 sprawców wykroczenia skierowany zostanie wniosek o ukaranie do sądu.
Jak sytuacja wygląda w Radomsku?
- Policjanci, wspólnie z pracownikami sanepidu, każdego dnia przeprowadzają kontrole. Niestety, obserwujemy, że bardzo wiele osób ignoruje przepisy i nie zasłania ust i nosa. Wobec takich osób stosujemy upomnienia, ale również nakładamy mandaty – mówi Aneta Wlazłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
- Apelujemy do mieszkańców o rozsądek. Pamiętajmy, że pandemia koronawirusa wciąż trwa i to od tego, czy przestrzegamy zasad reżimu sanitarnego zależy, jak dużo będzie zachorowań. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy już za kilka dni będziemy odwiedzać groby bliskich i spotykać się w dużych skupiskach – dodaje Aneta Wlazłowska.
Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju:
- na terenie nieruchomości wspólnych (na przykład na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele, w szkole, na uczelni,
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (na przykład w sądzie, w instytucji kultury, w banku, na poczcie).
Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem czy motorowerem nie trzeba zasłaniać ust i nosa.
W przypadku lekceważenia przepisów ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związkuz wystąpieniem stanu epidemii, będą stosowane restrykcje w postaci mandatów karnych lub kierowania wniosków o ukaranie do sądu.Za brak maseczki, grozi mandat w wysokości do 500 złotych. W skrajnych przypadkach może zostać nałożona kara administracyjna, która wynosi od 5 do 20 tysięcy zł.