Policja apeluje: uważajcie na fałszywe zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy!

Policja apeluje: uważajcie na fałszywe zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy! Fot. pixabay.com

Na terenie województwa łódzkiego pojawili się oszuści organizujący fałszywe zbiórki pieniędzy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Policjanci proszą, by przed wpłatą pieniędzy zweryfikować, czy zbiórka jest legalna i przekazane środki faktycznie trafią na wskazany cel.

- Polacy są wrażliwi na potrzeby sąsiadów ze Wschodu i masowo angażują się w zbiórki darów i środków finansowych. Wykorzystują to niestety oszuści. Policjanci apelują o rozwagę. Wpłacając pieniądze na pomoc obywatelom Ukrainy, powinniśmy się upewnić, czy zbiórka jest organizowana przez uprawniony do tego podmiot. Kiedy są wątpliwości, należy się powstrzymać od przekazania środków finansowych i powiadomić odpowiednie służby. Zdarzyły się sytuacje, że przestępcy podszywali się pod różnego rodzaju organizacje świadczące pomoc charytatywną – mówi Aneta Wlazłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

Funkcjonariusze podkreślają, że informacje na temat legalnych zbiórek pieniędzy oraz numery kont bankowych można uzyskać na oficjalnych stronach internetowych urzędów państwowych.

- Jeśli natomiast chcemy przekazać dary rzeczowe, powinniśmy się zgłosić do centrów zarządzania kryzysowego, działających w poszczególnych samorządach – wyjaśnia Aneta Wlazłowska.

Więcej o:
radomsko policja radomsko apel zbiórka ukraina fałszywe zbiórki oszuści
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE