Co roku w Polsce, z powodu wychłodzenia organizmu umiera kilkadziesiąt osób. Przed nami mrozy, dlatego radomszczańscy policjanci, w okresie zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Funkcjonariusze tłumaczą i namawiają do skorzystania z pomocy wyspecjalizowanych instytucji. Apelują również do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby przebywające w warunkach zagrażających życiu.
Osoby dotknięte kryzysem bezdomności często nie zwracają uwagi na fakt, że wiele budynków, zwłaszcza pustostanów, przeznaczonych jest do rozbiórki. Przebywanie w takich miejscach stanowi poważne zagrożenie dla ich zdrowia i życia z uwagi na ich zły stan techniczny. Dodatkowo, nocowanie w takich obiektach może być skrajnie niebezpieczne ze względu na spadki temperatury, które w nocy mogą osiągnąć niebezpieczne wartości, prowadząc do ryzyka wychłodzenia organizmu.
- Funkcjonariusze współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób w kryzysie bezdomności. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać okres zimowy. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy – mówi Dariusz Kaczmarek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
Mundurowi szczególnie zwracają uwagę na pustostany, ogródki działkowe, altany, klatki schodowe, strychy, a także okolice mostów, kanałów ciepłowniczych i tereny zielone, gdzie często przebywają osoby w kryzysie bezdomności. Jak co roku, policja monitoruje sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Funkcjonariusze, odnajdując osoby w takich miejscach, zawsze proponują wsparcie, oferując pomoc w dotarciu do ośrodków, które zapewniają bezpieczne schronienie, bezpłatny nocleg oraz ciepły posiłek.
- Funkcjonariusze apelują, aby nie być obojętnym wobec osób, które nocami śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach – dodaje Dariusz Kaczmarek.
Jeśli zauważymy osobę w kryzysie bezdomności, warto najpierw upewnić się, czy nie potrzebuje pilnej pomocy medycznej. Sprawdźmy, czy nic jej nie dolega, a w przypadku, gdy osoba jest nieprzytomna, oceńmy jej czynności życiowe i niezwłocznie skontaktujmy się z numerem alarmowym 112. Możemy także skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest internetowym narzędziem umożliwiającym szybkie zgłoszenie sytuacji. Wystarczy kilka kliknięć, aby zgłosić „osoby bezdomne wymagające pomocy”. Nie bądźmy obojętni – zgłoszenie takiej osoby może uratować jej życie i zapewnić niezbędne wsparcie.