Policja apeluje! Nie puść lasu z dymem!

Policja apeluje! Nie puść lasu z dymem! Fot. KWP w Łodzi

Wypalanie traw i nieużytków rolnych, rozniecanie ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi, korzystanie z otwartego płomienia, rzucanie niedopałków papierosów, to przykłady zachowań, które mogą doprowadzić do pożaru, którego ofiarami zostają ludzie, zwierzęta oraz mienie.

Szczególne narażone są lasy, w których bardzo sucha ściółka, jest podatna na najmniejsze źródło ognia. Wilgotność w lasach jest na krytycznym poziomie, co może okazać się początkiem tragedii, w której zagrożone jest nie tylko mienie, ale zdrowie i życie mieszkańców sąsiadujących z terenami leśnymi. Niestety statystyki są nieubłagane a według nich za 90 proc. pożarów lasów, odpowiedzialny jest człowiek.

- Panująca na terenie Polski susza, stwarza zagrożenie pożarami. Nieostrożność, zapominanie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nieumyślne, i wreszcie umyślne działanie, które doprowadza do pożaru, może zakończyć się odpowiedzialnością za wykroczenie ale także za przestępstwo, wtedy kiedy mamy do czynienia z pożarem, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. W takim przypadku, odpowiedzialny za to przestępstwo sprawca, musi liczyć się z zagrożeniem karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności – mówi Dagmara Mościńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Policjanci reagują na wszelkie przejawy łamania obowiązującego prawa. Takim przykładem niedozwolonych zachowań jest wypalanie traw. Ryzyko jakie ze sobą niesie jest ogromne. Nagła zmiana kierunku wiatru może spowodować pożar, który przenosząc się na kompleksy leśne, okoliczne budynki mieszkalne czy gospodarcze, to gotowy przepis na tragedię. Ale to nie koniec. Unoszący się dym, może również spowodować zagrożenie na drodze, wynikające z nagłego ograniczenia widoczności uczestnikom ruchu.

Zgodnie z przepisami kodeksu wykroczeń a także ustawy o ochronie przyrody za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo wysoka grzywna.

Scenariuszy zagrożeń pożarowych jest wiele. Pamiętaj:

  • Nie wjeżdżaj samochodem do lasu, rozgrzany silnik może doprowadzić do zapłonu suchej ściółki znajdującej się pod samochodem, lub w jego pobliżu;
  • W odległości 100 metrów od granicy lasu zabronione jest używanie otwartego ognia;
  • Nie pal ogniska w pobliżu lasu;
  • Nie wyrzucaj niedopałków papierosów w lesie;
  • Zwróć uwagę, czy w związku z zagrożeniem pożarowym, nie ma zakazu wstępu do lasu;
  • Zareaguj, kiedy zobaczysz ogień, dym, powiadom służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Więcej o:
policja apel las ogień w lesie pożar wypalanie traw
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE