Pojadą śladami Warszyca

Pojadą śladami Warszyca

1 lipca wyruszy w trasę Rajd Rowerowy Śladami Warszyca. Uczestnicy pokonają kilkadziesiąt kilometrów, odwiedzą miejsca związane z wydarzeniami, w których brał udział Stanisław Sojczyński i jego żołnierze.

Warszyca nikomu nie trzeba chyba przedstawiać. To słynący z odwagi i umiłowania Ojczyzny dowódca partyzancki z czasów II wojny światowej. Po tzw. wyzwoleniu kierował antykomunistycznymi oddziałami KWP. Ich najsłynniejszą akcją było odbicie więźniów z aresztu UB, mieszczącego się w dzisiejszej siedzibie Muzeum Regionalnego w Radomsku. To właśnie tutaj 1 lipca o godz. 9 rano spotkają się uczestnicy rowerowego rajdu.

Następnie udadzą się pod tablice pamiątkowe na kolegiacie św Lamberta i na kościele ojców Franciszkanów, skąd wyruszą w dalszą trasę: Gomunice - Chrzanowice – Gorzędów - Widawka-Kodrąb-Rzejowice-Wola Życińska – Karsy – Katarzynów - Niesulów. W każdym z miejsc będzie opowiadana historia pomników, obelisków, tablic, wydarzeń, które miały tam miejsce. Będzie też czas na zapalenie zniczy i oddanie hołdu. W Niesulowie zakończy się Rajd. Tam też planowane jest wspólne ognisko. Łączna trasa rajdu liczy ok. 70 kilometrów.

Zapisy przyjmowane są do 29 czerwca m.in. w Muzeum Regionalnym. Organizatorzy zapewniają, że uczestnicy nie muszą ponosić żadnych kosztów. Organizatorem jest Stowarzyszenie Pamięci AK KWP NSZ - „Do końca wierni” (współorganizatorzy: Muzeum Regionalne w Radomsku, Stowarzyszenie Centrum Pomocy „Panaceum”, Nadleśnictwo Niesulów). Rajd objęty został honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej jak i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Więcej o:
rajd rowerowy stanisław sojczyński warszyc
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE