Podział granic gminy Kleszczów „odbije” się na powiecie radomszczańskim?

Podział granic gminy Kleszczów „odbije” się na powiecie radomszczańskim? Fot. screen/www.kleszczow.pl

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński wystąpił do premiera z wnioskiem o włączenie do gminy Bełchatów obszaru Wola Grzymalina leżącego dotychczas w gminie Kleszczów. Takiej zmianie przeciwne są władze gminy Kleszczów, które podkreślają, że zmiana granic będzie mieć negatywne skutki nie tylko dla gminy Kleszczów, ale również dla samorządów, które gmina wspierała finansowo.

Zmiana granic ma nastąpić z początkiem nowego roku. Tymczasem na 16 stycznia 2022 r. Gmina Kleszczów organizuje referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się, co sądzą na temat zmiany granic gminy. Zmiana ta ma polegać na włączeniu do dotychczasowego obszaru gminy Bełchatów obszaru obrębu ewidencyjnego Wola Grzymalina, o powierzchni 2061,59 ha, z gminy Kleszczów. Decyzja ma na celu wyrównanie dochodów obu gmin, które ponoszą koszty działalności kopalni Bełchatów. 

Wójt gminy Kleszczów, Krzysztof Chojnowski wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że mniejsze wpływy dla gminy Kleszczów odczują sąsiednie samorządy, m.in. Powiat Radomszczański.

- Nie będzie również możliwe dalsze wspieranie przez Kleszczów tych samorządów powiatu bełchatowskiego, radomszczańskiego i pajęczańskiego, które korzystały dotychczas z Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego. W roku 2022 miał on zostać zwiększony z 12,5 mln zł do 25 mln zł. Po wprowadzeniu zmiany granic, a przez to znacznym ograniczeniu naszych wpływów budżetowych, na wsparcie Gminy Kleszczów nie będą mogły też liczyć szpitale z regionu łódzkiego - pisze w oświadczeniu Sławomir Chojnowski, wójt Gminy Kleszczów.

W załączniku publikujemy pełną treść oświadczenia. 

Więcej o:
gmina kleszczów podział granic finanse wsparcie gminy kleszczów

Załączniki

oswiadczenie-wojta-gminy-kleszczow.pdf

Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE