Pociąg „Warszyc” wjechał na peron w Radomsku

Fot. Wojciech Bojdo

Na stację kolejową w Radomsku przyjechał pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, któremu nadano imię „Warszyc”. Po uroczystej premierze pociągu i nadaniu mu imienia w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego odbyło się otwarcie wystawy i seminarium popularnonaukowe.

Uroczysta premiera pociągu wraz z nadaniem mu imienia „Warszyc” związana jest z 75. rocznicą zamordowania Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, uczestnika wojny obronnej Polski w 1939 r., zastępcy komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej i szefa tamtejszego Kedywu, twórcy niepodległościowej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie, rozstrzelanego wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi 19 lutego 1947 r.

Inauguracyjny przejazd swój początek miał na dworcu PKP Łódź Fabryczna. Po zatrzymaniu na stacji w Radomsku nadano mu imię „Warszyc”. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Na uroczystości obecni byli m.in. poseł Anna Milczanowska, wicemarszałek - Zbigniew Ziemba, dyrektor łódzkiego oddziału IPN - Dariusz Rogut, władze Radomska i Powiatu Radomszczańskiego oraz krewni generała „Warszyca”, m.in syn Stanisław.

Od 15 czerwca br. pociąg ŁKA „Warszyc” będzie kursował na trasach obsługiwanych przez Spółkę ŁKA.

Po inauguracji na dworcu goście uroczystości udali się na otwarcie wystawy plenerowej przygotowanej przez IPN Oddział w Łodzi pt. „Stanisław Sojczyński (1910-1947) - nauczyciel, żołnierz, konspirator”. Jej autorem jest Artur Ossowski Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Oddział w Łodzi.

Podczas otwarcia wystawy przywołano sylwetkę i dokonania Sojczyńskiego zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w konspiracji powojennej, w której działał, by przeciwstawić się nowemu zniewoleniu ojczyzny. Przypomniano także, że Łódzka Kolej Aglomeracyjna nie pierwszy raz w ostatnim czasie upamiętnia postać wielce zasłużoną w walce o wolną Polskę. Rok temu na tory wyruszył pociąg „Anders”, wcześniej – pociągi „Marszałek” i „Pogonowski”.

Wystawa o „Warszycu” będzie eksponowana przed budynkiem Muzeum Regionalnego do 20 lipca 2022 r.

Po otwarciu wystawy w Galerii Muzeum zorganizowano seminarium popularnonaukowe, podczas którego wystąpili dr hab. Dariusz Rogut (Sowieci w Polsce – wyzwolenie przez zniewolenie), dr Tomasz Toborek (Kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc” i I Komenda Konspiracyjnego Wojska Polskiego) oraz Paweł Wąs (Działalność II i III Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego 1946–1954).

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko pkp dworzec pkp radomsko pociąg warszyc ipn w łodzi
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE