Po reformie oświaty jest problem z dowozem uczniów do szkół w Radomsku

Po reformie oświaty jest problem z dowozem uczniów do szkół w Radomsku Fot. pixabay.com

Tłok w autobusach i wcześniejsze godziny zajęć to poniekąd efekt reformy edukacyjnej, w związku z którą w nowym roku szkolonym do pierwszych klas szkół średnich i branżowych poszli naraz absolwenci gimnazjów oraz podstawówek. O problemach z dojazdem uczniów do szkół oraz perspektywach lepszego dostosowania kursów komunikacji zbiorowej do siatki uczniowskich zajęć, dyskutowano podczas narady w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

O problemach dyskutowali przedstawiciele władz Powiatu Radomszczańskiego oraz przewoźnicy zajmujący się transportem zbiorowym na terenie naszego powiatu oraz powiatów ościennych.

Spotkanie zorganizowane we wtorek 8 października w Starostwie Powiatowym to efekt sygnałów o kłopotach z dojazdem uczniów do szkół prowadzonych przez Powiat. Z raportu przedstawionego przez dyrektorów szkół wynika, że najwięcej problemów z punktualnym dotarciem na lekcje ma młodzież rozpoczynająca naukę o godzinie 7.10.

Dotyczy to uczniów niemal wszystkich szkół w Radomsku docierających z miejscowości położonych we wszystkich gminach naszego powiatu, a także z Kleszczowa, Kruszyny, Nowej Brzeźnicy, Kłomnic. I tak na przykład w ZSP nr 1 oraz ZSE na tzw. zerową godzinę lekcyjną spóźnia się po 32 uczniów dojeżdżających z trenu gminy Dobryszyce, a w ZSDiOŚ, ZSEE, I i II LO – w każdej ze szkół po ponad 30 uczniów jadących z terenu gminy Gomunice, ponad 20 nastolatków z terenu gminy Kamieńsk i kilku uczniów z Kleszczowa. Trudności dotykają też młodzież wracającą z zajęć po godzinie 16. Tu problemy zgłaszali uczniowie niemal wszystkich szkół.

Młodzież narzeka także na ścisk panujący w autobusach w godzinach porannego szczytu.

Szczegółowy raport, zawierający dane na temat liczby uczniów docierających do powiatowych szkół spoza Radomska przekazany został przedstawicielom firm zajmujących się transportem zbiorowym: MPK, PKS oraz BUS–MK.

– Mam nadzieję, że po przeanalizowaniu tych danych uda się, w miarę możliwości, wprowadzić modyfikacje, które ułatwią uczniom punktualne dotarcie na lekcje – podkreśla wicestarosta Jakub Jędrzejczak.

Przedstawiciele firm zajmujących się transportem deklarowali chęć współpracy. Zauważyli jednak, że  z uwagi na liczbę taboru oraz ekonomikę transportu trudno im obsłużyć połączenia jednocześnie na godz. 7 oraz godz. 8.  Szefowi MPK w Radomsku poinformowali, że już wdrożyli prace przy modyfikacji kilku połączeń i w ciągu miesiąca wprowadzone zostaną do rozkłady jazdy korekty kursowania np. linii autobusowej do Dobryszyc

Więcej o:
reforma oświaty powiat radomszczański dowóz młodzieży do szkół w radomsku
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE