Po odrzuceniu inicjatywy uchwałodawczej Radomszczański Alarm Smogowy złożył petycję

Radomszczański Alarm Smogowy chce, by w Radomsku zostały wygospodarowane z miejskiego budżetu środki na aktywną walkę ze smogiem. Chodzi przede wszystkim o przeznaczenie środków na wymianę pieców, tzw. „kopciuchów” z których korzystają mieszkańcy. Przygotowali projekt uchwały w tej sprawie. Nie został on jednak zaakceptowany przez magistrat. Radomszczański Alarm Smogowy nie zamierza jednak się poddawać. Ma już plan „B”.

Propozycję uchwały Radomszczański Alarm Smogowy złożył w styczniu. Po dwóch tygodniach otrzymał odpowiedź.

- Otrzymaliśmy odpowiedź od prezydenta. Wynikało z niej, że nasz projekt uchwały nie spełnia wymogów. To były cztery strony tekstu składającego się z licznych paragrafów. Trudno nam było zrozumieć ten tekst, dlatego udaliśmy się do prawników z prośbą o interpretację. Wynikały z niej dwie informacje. Nasi prawnicy uznali, że prezydent nie ma prawa ingerować w treść uchwały. Uznali też, że regulamin dotyczący inicjatywy uchwałodawczej przyjęty przez Radę Miasta w Radomsku jest wadliwy. Obecnie konsultujemy to z innymi organizacjami obywatelskimi i będziemy podejmowali decyzję, czy zaskarżymy pozostawienie naszej inicjatywy bez dalszego biegu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – mówi Ewa Kuśmierczyk z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.

Niezależnie od decyzji o ewentualnym zaskarżeniu decyzji do SKO, Radomszczański Alarm Smogowy przygotował plan „B”. Złożył w Biurze Podawczym Urzędu Miasta petycję o podobnej treści jak projekt uchwały.

- Nas interesuje tylko walka o czyste powietrze w Radomsku i oczekujemy, że już w tym momencie władze miasta oraz radni będą się musieli jasno w tej kwestii wypowiedzieć – podkreśla Ewa Kuśmierczyk.

W petycji – podobnie jak w projekcie uchwały, Radomszczański Alarm Smogowy domaga się uchwalenia w Radomsku Lokalnego Programu Antysmogowego na lata 2020-2022, zakładającego dofinansowanie wymiany źródeł ciepła dla osób fizycznych i prawnych na poziomie 90 procent inwestycji (nie więcej niż 10 tys. złotych). Poza tym, zarezerwowania w budżecie na lata 2020-2022 środków na realizację działań związanych z dofinansowaniem wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych: w 2020 r. - 4 mln złotych, w roku 2021 – 5 mln złotych oraz w roku 2022 – 2 mln złotych.

- Nasz pomysł nie jest oderwany od rzeczywistości. Nie jest to nasza fanaberia. Z tego typu metod korzysta wiele samorządów w Polsce, m.in. Sopot. W ten sposób postępują również mniejsze od Radomska samorządy takie jak chociażby Komorniki, czy Łazy – zauważa Artur Szponder z Radomszczańskiego Alarmu Smogowego.

Nad petycją złożoną przez Radomszczański Alarm Smogowy będą teraz musieli pochylić się radni. I to oni podejmą decyzje, czy w budżecie miasta zostaną zagwarantowane środki, o które wnioskują przedstawiciele RAS.

Więcej o:
radomsko radomszczański alarm smogowy inicjatywa uchwałodawcza petycja walka ze smogiem
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE