Po 74 latach Władysław Wójcik spoczął na cmentarzu w Gidlach

Po 74 latach Władysław Wójcik spoczął na cmentarzu w Gidlach Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Po 74. latach od czasu śmierci, społeczność gminy Gidle uhonorowała pamięć Władysława Wójcika, skazanego za współpracę z żołnierzami Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Jego ponowny, uroczysty pogrzeb zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej odbył się 12 marca na cmentarzu w Gidlach.

Szczątki Władysława Wójcika zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez IPN w kwietniu 2021 r. na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

Uroczystości pogrzebowe Władysława Wójcika, ekshumowanego przez IPN, rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele pw. NMP Bolesnej w Gidlach. Następnie kondukt przeszedł do miejsca pochówku na cmentarzu parafialnym.

W pogrzebie brało udział kilka pokoleń rodziny Władysława Wójcika, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wojska, organizacji społecznych, szkół oraz mieszańcy gminy Gidle.

Władysław Wójcik urodził się 21 maja 1908 r. w Borowej. Po 1945 r. współpracował z oddziałem Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dowodzonym przez Henryka Glapińskiego ps. Klinga, który wówczas działał w powiecie radomszczańskim. Na terenie leśniczówki Ewina ukrywał żołnierzy oraz przechowywał broń. Został aresztowany w kwietniu 1946 r. i wyrokiem Sądu Okręgowego w Częstochowie z 10 maja 1946 r. skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Zmarł 8 stycznia 1950 r. w trakcie odbywania kary w więzieniu w Szczecinie.

Więcej o:
powiat radomszczański gidle pogrzeb władysław wójcik ekshumacja kwp żołnierz
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE