Plusy i minusy pracy w niemieckiej opiece

Plusy i minusy pracy w niemieckiej opiece

Każdy zawód ma swoje wady i zalety – i w wielu przypadkach jesteśmy w stanie je bezproblemowo wskazać. W przypadku opieki w Niemczech nie jest to takie proste. Te aspekty pracy, które dla jednej z opiekunek są zaletą, inna może uważać za wady. Mimo tego istnieje kilka cech zawodu opiekunki w Niemczech, które można umieścić w wybranych kategoriach.

Zalety pracy jako opiekunka w Niemczech

Jedną z najczęściej wspominanych zalet pracy w niemieckiej opiece jest wysokie wynagrodzenie. Podczas gdy w Polsce opiekunka zarobi około 3000 zł na rękę, za naszą zachodnią granicą jest w stanie uzyskać miesięcznie 7000-9000 zł netto. Dodatkowo praca opiekunki w Niemczech jest bardzo popularna. Widać to po ilości i różnorodności ogłoszeń, jakie widnieją chociażby na portalu SenioPort. A warto wiedzieć, że społeczeństwo niemieckie się starzeje, zatem ofert na pewno nie zabraknie.

Opiekunka starająca się o pracę w Niemczech ma szansę wyjechać nawet z dnia na dzień. Wystarczy po prostu zapytać o taką możliwość albo znaleźć odpowiednią ofertę pracy. W dobrych agencjach, jeśli zgłosisz chęć szybkiego wyjazdu i ogłoszenie się pojawi, otrzymasz telefon z propozycją zatrudnienia. Agencja udzieli Ci też wsparcia i odpowie na wszelkie pytania czy wątpliwości, które się pojawią. Koordynatorzy pomogą Ci w organizacji wyjazdu i będą służyć radą w każdym momencie. Dodatkowo masz pewność, że praca w Niemczech jest legalna, a Ty na czas trwania szteli możesz zamieszkać w domu podopiecznego.

Opiekunki pracujące w Niemczech zgodnie mówią, że największą motywacją i zaletą tego zawodu jest satysfakcja płynąca z pomocy osobie potrzebującej. Na dodatek praca za granicą jest czasem prawdziwym wyzwaniem. Świadomość, że się mu sprostało, dodaje skrzydeł.

Słabe strony pracy w opiece w Niemczech

Czy praca opiekunki w Niemczech ma wady? Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od punktu widzenia. Pracownicy wymieniają takie aspekty zawodu, jak:

  • Konieczność rozłąki z rodziną na kilka tygodni, a nawet miesięcy;
  • Praca w święta lub wakacje (chociaż tutaj warto nadmienić, że stałe opiekunki zwykle zjeżdżają wtedy do Polski, a rodziny zatrudniają zmienniczki);
  • „Trudni” podopieczni – zdarzają się seniorzy, z którymi naprawdę trudno się dogadać. Wykonywanie codziennych obowiązków, gdy podopieczny nie chce współpracować, jest prawdziwym wyzwaniem. Warto uświadomić sobie, że w większości przypadków zachowanie seniora wynika z choroby, a nie z jego złej woli.
  • Ciężko chore osoby starsze – na przykład unieruchomione. Taka sztela wymaga siły, nie tylko fizycznej, ale i psychicznej.
  • Konieczność mówienia po niemiecku – dla wielu opiekunek nauka obcego języka jest trudna, dlatego decydują się na podejmowanie zleceń „bez języka”. Nie jest to jednak najlepsze wyjście, gdyż w ten sposób zamyka się droga do lepszych szteli. Znajomość języka – chociażby komunikatywna – jest potrzebna, by lepiej zarabiać.

Czy warto pracować w opiece osób starszych, i do tego za granicą? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Mogłoby się wydawać, że setki opiekunów cyklicznie wyjeżdżających do Niemiec mówią same za siebie. Jednak jeśli to będzie Twoja pierwsza sztela, warto przeanalizować sobie wszystkie za i przeciw takiej decyzji. Niech to będą Twoje „za i przeciw” – zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze, czego absolutnie nie chcesz od swojej pracy, a na co będziesz w stanie machnąć ręką. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać ofertę pracy odpowiadającą Twoim oczekiwaniom.

Czytaj więcej na stronie: https://senioport.pl/oferty-pracy-opieka

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE