Plener z Foto Pozytywem z cyklu krajobrazy.pl

Plener z Foto Pozytywem z cyklu krajobrazy.pl Fot. foto pozytw

Od 25 do 26 marca Foto Pozytyw zorganizował następny plener fotograficzny z cyklu krajobrazy.pl.

W plenerze wzięła udział młodzież z Fundacji Foto Pozytywu Julia, Nikola i Kacper, fotograficy z Radomska otwARTej grupy twórczej Danuta, z Częstochowy Andrzej, Jarek i Agnieszka oraz z Warszawy Ewa i Agnieszka.

Komisarzem pleneru i przewodnikiem po miejscach mniej lub bardziej oczywistych Marcin Kwarta afrp prezes fundacji. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego reprezentowany przez zastępcę dyrektora ZPKWŁ Piotra Wypycha, który jednocześnie był przewodnikiem merytorycznym po Sulejowskim Parku Krajobrazowym i uczestnikiem pleneru.

- Pierwszy dzień to fotograficzne tematy przestrzeni miasta Łodzi. Z samego rana fotograficy odwiedzili stację Radegast, przypominającą o tragedii czasów II Wojny Światowej, o ludzkich losach i ulotności życia. Kolejnym punktem na mapie pleneru było Muzeum Miasta Łodzi w pałacu rodziny Poznańskich. Uczestnicy mogli obejrzeć przepiękne wnętrza tego miejsca, a jednocześnie schronić się przed szalejącą na zewnątrz ulewą – mówi Marcin Kwarta.

- Na kartach pamięci zarejestrowane również zostało współczesne otoczenie pałacu. Następnym punktem był zespół fabryk włókienniczych (przede wszystkim przędzalni bawełny) i obiektów towarzyszących Księży Młyn. Zespół ów powstał na miejscu dawnej osady młyńskiej, należącej do proboszcza łódzkiego. Imperium fabryczne Karola Scheiblera rozrastało się i w celu silniejszego związania robotników z przedsiębiorstwem, wybudował on całe szeregi bliźniaczych domów robotniczych z dodatkowym zapleczem socjalnym tworząc własne miasto. Nie zabrakło tematów takich jak Park Klepacza z kwitnącą Cebulicą Syberyjską. Fotograficzny spacer odwiedził również dzielnicę Bałuty z całą jej owiana mitami i różnorodnością. Koniec dnia to nowoczesne okolice Dworca Łódź Fabryczna – dodaje.

- Dzień drugi rozpoczął się od wizyty w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, gdzie tematem fotografików były dwie barokowe kapliczki drewniane św. Rocha i św. Sebastiana oraz św. Antoniego. Oczywiście do zdjęć pozowały również ropuchy szare mające w tym miesiącu czas gotów. Cala grupa odwiedziła ciekawe miejsca Sulejowskiego Parku Krajobrazowego, teren Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła, Rezerwat Przyrody „Gaik” z pniami 300 cm rosnącej tam sosny datowanej na około 200 lat. Zakończenie dnia to aleja wierzb w Bąkowej Górze – kończy prezes.

Z wydarzenia zaplanowano wydawnictwo albumowe oraz wystawę fotograficzną podsumowujące plener.

Więcej o:
foto pozytyw fundacja pozytyw warsztaty fundacja
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE