Platforma Obywatelska zbiera w Radomsku podpisy pod obywatelskim projektem finansowania in vitro

W Polsce ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu z budżetu państwa zabiegów in vitro. Inicjatorem akcji jest Platforma Obywatelska. Podpisy zbierane są również w Radomsku.

O akcji zbierania podpisów w Radomsku opowiedzieli podczas konferencji prasowej działacze radomszczańskiej Platformy.

- W momencie, kiedy Prawo i Sprawiedliwość odwróciło się do swoich obywateli plecami, zamykając program dofinansowania in vitro, funkcjonujący w latach 2013-2016, z którego urodziło się 22 tysiące dzieciaków, część polskich samorządów przejęła na siebie obowiązek wspierania obywateli w tym zakresie. To prezydenci, najczęściej dużych miast zaczęli tworzyć programy lokalne dofinansowań in vitro w poczuciu zrozumienia problemów, z jakimi borykają się mieszkańcy. Niestety, stopień dofinansowania na jaki mogą liczyć mieszkańcy tych miast jest niewystarczający – mówi Magdalena Spólnicka, przewodnicząca Platformy Obywatelskiej w powiecie radomszczańskim.

W ocenie inicjatorów obywatelskiego projektu ustawy o dofinansowaniu in vitro z budżetu państwa, dostęp do tej metody zapłodnienia powinni mieć wszyscy obywatele, bez względu na miejsce zamieszkania.

- Zgodnie ze statystykami, z problemem niepłodności mierzy się w Polsce 1,5 mln par. Te osoby czekają na nadzieję. Projekt pod którym przez najbliższe trzy miesiące będziemy zbierać podpisy niesie nadzieję. Nadzieję na realizację największego marzenia i pragnienia. Pragnienia zostania mamą, pragnienia zostania tatą. Bez pełnego i powszechnego finansowania procedury in vitro z budżetu państwa te osoby nie będą w stanie zrealizować tego marzenia, ponieważ blokada finansowa, jaką jest pokrycie kosztów procedury im to uniemożliwi – podkreśla Magdalena Spólnicka.

Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o finansowaniu z budżetu państwa zabiegów in vitro zbierane będą przez trzy miesiące. W Radomsku podpisy zbierane będą m.in. na miejskim targowisku, przy obiektach handlowych oraz w biurze Platformy Obywatelskiej przy ul. Przedborskiej. Wykaz miejsc będzie publikowany w mediach społecznościowych Platformy Obywatelskiej oraz radnych PO.

Zasubskrybuj nasz kanał na You Tube, żeby nie przegapić nowych relacji wideo!

Więcej o:
radomsko in vitro zbieranie podpisów dofinansowanie in vitro platforma obywatelska obywatelski projekt
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE