Platforma Obywatelska chce powołania miejskiego ogrodnika

Platforma Obywatelska chce powołania miejskiego ogrodnika Fot. pixabay.com

Radomszczańscy działacze Platformy Obywatelskiej odnieśli się do tematu ochrony zieleni na terenie miasta. Chodzi przede wszystkim o kwestię wycinki drzew. Zdaniem przedstawicieli PO, zieleń nie powinna być redukowana, a stanowić nieodłączny element miasta.

Mówiąc o wycince drzew, działacze Platformy Obywatelskiej mieli na myśli m.in. wycinkę przy ul. Reymonta oraz Sierakowskiego, a także planowaną wycinkę drzew przy ul. św. Rozalii.

- Zieleń powinna znaleźć ważne miejsce w planowaniu przestrzeni publicznej w Radomsku. Zieleń, która jest obecna w mieście pełni ważniejszą rolę niż się nam wszystkim wydaje. Pragniemy, żeby wszystkie inwestycje, które przewidują ingerencję w miejską zieleń były konsultowane z radnymi na stosowanych komisjach resortowych, a także omawiane i opiniowane na sesjach Rady Miejskiej. Tworząc nowe projekty inwestycyjne starajmy się wkomponować je w istniejącą już zieleń, a nie eliminować zieleń z tych terenów – mówi przewodnicząca powiatowych struktur PO, Magdalena Spólnicka.

Dlaczego tak ważne są wysokie drzewa?

- Jest to niezwykle ważne, ponieważ dwutlenek węgla jest pochłaniany przez korę drzew. Małe rośliny liściaste nie radzą sobie z tym problemem tak, jak duże drzewa. W naszej ocenie, projektując przestrzeń urbanistyczną i jej kompozycje powinno się traktować formy zieleni i architektury na równi. Zieleń miejska to nie tylko parki i skwery, ale także tzw. zieleń uliczna. Każde takie miejsce wpływa, mniej lub bardziej na tworzenie klimatu w mieście – zauważa Magdalena Spólnicka.

Platforma Obywatelska zamierza złożyć w najbliższym czasie na ręce prezydenta wniosek o powołanie miejskiego ogrodnika, który będzie odpowiedzialny za opiniowanie wszystkich inwestycji, które przewidują wycinkę drzew lub nowe nasadzenia.

Więcej o:
radomsko zieleń drzewa platforma obywatelska miejski ogrodnik
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE