Planowanie nauki -jak się za to zabrać?

Planowanie nauki -jak się za to zabrać?

Mówi się, że „człowiek uczy się przez całe życie i głupi umiera”. Trzeba przyznać, że jest to niewątpliwie prawda. Świat wokół nas jest tak ogromny i skomplikowany, że nawet gdybyśmy bardzo chcieli, nie jesteśmy w stanie wiedzieć i umieć wszystkiego. Dlatego każdy z nas poznaje podstawy, a później wybiera własną dziedzinę, w której chce się specjalizować. Jednak kluczowa w tym wszystkim, na każdym etapie jest nauka. Każdy z nas musi odnaleźć swoją metodę, aby była ona najskuteczniejsza. Jednak poza tym, istnieje kilka złotych zasad dla uczniów podczas uczenia się, które sprawdzą się zawsze. Jeśli więc nie wypracowałeś jeszcze swojego systemu, zacznij od tych podstaw.

Zacznij od planu

Zapewne każdy spotkał się z sytuacją uczenia się do egzaminu na ostatnią chwilę. Można było zacząć wcześniej, ale… jakoś się nie zdarzyło. Aby tego uniknąć kluczowa jest systematyczność. Pomocą dla ucznia w tym temacie może być dobry plan. Pomaga to w przerobieniu całego materiału bez zbędnego stresu, a także jest to oszczędność czasu. Zamiast zastanawiać się danego dnia po jaką książkę sięgnąć, zerkamy do kalendarza realizujemy obrane cele. Świadome planowanie jest pierwszym krokiem do realizacji zadań i osiągnięcia sukcesu. Realizując pojedyncze elementy widzimy postępy, co dodatkowo nas motywuje do dalszej pracy. To cenna umiejętność zarówno dla ucznia, jak i dorosłego.

Odpowiednie materiały

Mając skonstruowany plan, musimy zająć się drugą kwestią -z jakich materiałów będziemy korzystać. Nie jest to proste, ponieważ zależy to od tego z jakiego przedmiotu się uczymy, jaki to będzie egzamin, a także jakie są nasze preferencje nauki. Dla uczniów bazą mogą być podręczniki szkolne, notatki czy prezentacje od nauczycieli. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się rozwiązania interaktywne np. gry, aplikacje, programy czy platforma edukacyjna dlaucznia.pl. Jest to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Musimy jednak pamiętać, że kluczową kwestią jest rzetelność materiałów, z których korzystamy. W końcu uczenie się fałszywych informacji byłoby bez sensu.

Warunki do nauki

Nie możemy również zapomnieć o komfort nauki, istotny dla każdego ucznia. jest to środowisko, w którym najlepiej będzie nam się przyswajało nową wiedzę. Warto zastanowić się nad tym trochę wcześniej, aby nie marnować czasu, przeznaczonego na naukę właściwą. Zadbajmy o odpowiednią przestrzeń, pozbawioną rozpraszaczy (telefon, telewizor, bałagan). Musimy zadbać o wygodne meble. Dla uczniów nauka czasami trwa kilka godzin, dlatego zadbajmy o naszą dobrą postawę, jak również wzrok. Wybrane przez nas miejsce musi być dobrze oświetlone.

Przygotujmy sobie wcześniej wszystkie materiały, z których chcemy skorzystać, aby łatwiej nam było zabrać się do pracy. Zaczynajmy od rzeczy najtrudniejszych, kończąc na najłatwiejszych. Jeśli będziemy trzymać się obranego planu, nauka nie powinna być dla nas żadnym problemem.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE