Placówki medyczne przygotowują się do szczytu zachorowań

Placówki medyczne przygotowują się do szczytu zachorowań Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Placówki opieki zdrowotnej z terenu Radomska przygotowały się do jesiennego sezonu wzmożonych zachorowań. Zgromadziły sprzęt i środki ochrony niezbędne do zabezpieczenia pacjentów i pracowników przed koronawirusem.

W Samodzielnym Publicznym ZOZ ,,Pro Familia” łączny koszt poniesionych wydatków na zakup środków ochrony indywidualnej (od marca do końca sierpnia) przekracza 63 500 zł. Czyniąc przygotowania do jesiennej fali wzmożonych zakażeń m.in.:

• zakupiono ozonatory (urządzenia do odkażania powierzchni i powietrza), lampy bakteriobójcze oraz dozowniki do dezynfekcji, zrobiono zapasy środków ochrony indywidualnej (maski chirurgiczne, maski z filtrem FP2/FP3, gogle, przyłbice, fartuchy flizelinowe, kombinezony, środki do dezynfekcji powierzchni, rąk, itp.),
• przygotowano dodatkową izolatkę w przychodni przy ul. Przedborskiej 39/41 oraz zaadaptowano i doposażono dwa gabinety na parterze w budynku Przychodni przy ul. Armii Krajowej 34,
• zakupiono domofony oraz telefony komórkowe celem ułatwienia pacjentom kontaktu z personelem,
• punkty obsługi pacjentów zaopatrzono w szyby ochronne,
• wdrożono porady i wizyty lekarskie/pielęgniarskie z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych (e-skierowania, e-recepty),
• wdrożono wywiad telefoniczny z pacjentem przed każdą wizytą w przychodni,
• pacjenci są umawiani na określone godziny celem zminimalizowania ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2,
• przed przyjęciem pacjenta przeprowadzana jest ankieta wstępnej kwalifikacji oraz pomiar temperatury,
• wprowadzono wielokrotną w ciągu dnia dezynfekcję blatów roboczych, klamek, sprzętu medycznego, telefonów.

Szpital Powiatowy w Radomsku na mocy decyzji Wojewody Łódzkiego od marca pozostaje w stałej gotowości do udzielania pomocy ofiarom koronawirusa. Obecnie pacjenci zakażeni (lub podejrzani o zakażenie) SARS COV -2 są hospitalizowani w oddziale obserwacyjno - zakaźnym.

Szpital został wyposażony w środki dezynfekcyjne, środki ochrony indywidualnej oraz produkty lecznicze niezbędne do zabezpieczenia pacjentów i pracowników przed wirusem SARS-COV -2 o łącznej wartości ponad 1 878 300 zł (zapasy kupowano ze środków własnych oraz z dotacji i darowizn, które szpital otrzymał na walkę z SARS-COV -2).

Wartość darowizn i dotacji na bieżącą działalność, które wpłynęły w tym czasie do placówki to 1 661 428 zł, a wartość wsparcia na środki trwale – 928 935 zł.

Jak informuje dyrekcja, w związku z przewidywanym wzrostem zakażeń placówka rozpoczęła proces zwiększenia zasobów magazynowych w zakresie środków ochrony osobistej takich jak: maski z filtrem FFP2, FFP3, certyfikowane kombinezony, fartuchy jednorazowe, przyłbice, rękawice oraz środki dezynfekcyjne do rąk i powierzchni.

Zakupiono urządzenia do ozonowania pomieszczeń i urządzenia do dekontaminacji karetek. W trakcie przygotowania jest akcja szczepień ochronnych przeciw grypie dla pracowników szpitala.

Dodatkowo zamówiono stanowisko diagnostyczne umożliwiające wykonywanie badań w kierunku SARS-COy-2 (elementy składowe obejmują : analizator medyczny wraz z systemem pobierania próbek, komory laminarne).

Ze względów epidemiologicznych rozpoczęto prace organizacyjne mające na celu wyodrębnienie (przeniesienie) punktu pobrań badań laboratoryjnych z obszaru poradni specjalistycznych do przestrzeni z osobnym wejściem, co umożliwia zachowanie dystansu społecznego i zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

W okresie wzmożonych zachorowań na infekcje grypy oraz prawdopodobieństwie nakładającej się fali zachorowań na koronawirusa ulegnie zmianie funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Wstępna kwalifikacja (pretiage) będzie wykonywana na dotychczasowych zasadach (pomiar temperatury ciała oraz ankieta epidemiologiczna). Dodatkowo w ustawionych namiotach pacjenci będą oczekiwać na udzielenie świadczeń medycznych z zachowaniem niezbędnych procedur epidemiologicznych wprowadzonych w placówce.

W ramach programu unijnego pn. „Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi" radomszczański szpital zostanie wyposażony w nowy tomograf komputerowy. Dzięki temu stworzone zostaną dwie niezależne pracownie diagnostyczne umożliwiające przeprowadzenie diagnostyki obrazowej oddzielnie: dla pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19 oraz pacjentów ambulatoryjnych i szpitalnych.

Więcej o:
radomsko szpital placówki medyczne wzrost zachorowań
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE