Placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym

Placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym

Od 28 listopada zostaną otwarte galerie handlowe, będą one działały w ścisłym reżimie sanitarnym - podano w sobotę na stronie gov.pl. Dodano, że w sklepach w galeriach ma obowiązywać limit: maksymalnie 1 osoba na 15 m kw.

- Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym - czytamy na stronie gov.pl.

Poinformowano, że w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. oraz wymóg noszenia maseczek ochronnych. Sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od 7 do 29 listopada, część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., jest zamknięta. Otwarte są m.in. niektóre sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, artykułami toaletowymi, środkami czystości, produktami leczniczymi, w tym apteki, wyrobami medycznymi, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazetami lub książkami, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów.

W galeriach działają też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos. Ponadto w galeriach handlowych wprowadzono czasowe ograniczenie prowadzenia handlu detalicznego i działalności usługowej na wyspach handlowych.

W handlu obowiązują obostrzenia sanitarne. Chodzi m.in. o limity osób w placówkach handlowych w zależności od ich wielkości. Dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. przewidziano 1 osobę na 10 m kw., dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.

We wszystkich placówkach handlowych jest też wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.

W sklepach, drogeriach, aptekach i w placówkach pocztowych obowiązują godziny dla seniorów, zgodnie z którymi od 10 do 12 zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.

Pozostałe zasady i ograniczenia. Etap odpowiedzialności od 28 listopada do 27 grudnia

Przemieszczanie się:
- dystans 1,5 m od innych osób;
- ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8.00 – 16.00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina
- działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa
Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:
- 50% liczby miejsc siedzących, albo
- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny
- ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2
- obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania
-
w zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób
- i
mprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje
- zakaz organizacji

Targi i wydarzenia
- wyłącznie w formie online

Parki rozrywki
- działalność zawieszona

Edukacja
Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Sklepy i galerie handlowe
-
ograniczona liczba klientów – max. 1 os./15m2
-
godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10.00 – 12.00

Hotele
-
działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków

Gastronomia
-
Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne
 -
funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki
- działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe
-
bez udziału publiczności

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko obostrzenia lockdown
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE