Po tragicznym pożarze i wybuchu w poznańskiej kamienicy, w której życie straciło dwóch strażaków, zapowiedziano kontrolę tego co trzymają lokatorzy w piwnicach. Jak sytuacja wygląda w Radomsku?
W nocy z 24 na 25 sierpnia doszło do pożaru i wybuchu w jednej z kamienic w Poznaniu. Źródło wybuchu znajdowało się w piwnicy. W akcji gaśniczej zginęło dwóch strażaków. Kilkanaście osób zostało rannych. W sprawie prowadzone jest śledztwo.
Tragiczny pożar został wykryty przez autonomiczną czujkę dymu, zamontowaną w jednym z prywatnych mieszkań. Dzięki temu szybko zaalarmowane zostały służby ratunkowe i ewakuowano mieszkańców.
MSWiA zapowiedziało wyrywkowe kontrole piwnic, ale na razie apeluje do mieszkańców, by sami sprawdzili, co trzymają w swoich piwnicach. O przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych apeluje też straż pożarna.
Za bezpieczeństwo pożarowe zgodnie z „Ustawą o ochronie przeciwpożarowej” odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego, lub terenu albo inna osoba, która nimi włada. Co ważne, brak świadomości w kwestii obowiązujących wymagań nie zwalnia z odpowiedzialności za ich nieprzestrzeganie.
Zgodnie z tymi przepisami w pomieszczeniach piwnicznych (a także na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy) nie wolno przechowywać materiałów niebezpiecznych pożarowo. Materiałami takimi są np.: gazy palne, ciecze palne (takie jak np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia), materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne (takie jak np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy).
- Po pożarze w Poznaniu otrzymaliśmy wskazania dotyczące czynności kontrolno-rozpoznawczych w obiektach budowlanych, aby zwracać szczególną uwagę na części piwniczne tych obiektów, a w szczególności na przechowywane w nich materiały oraz prowadzoną tam działalność - mówi naszemu portalowi kpt. Marek Jeziorski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku.
Marek Jeziorski podaje, że kontrole budynków mieszkalnych wielorodzinnych realizowane są corocznie. W sezonie grzewczym 2023-2024 przeprowadzono 13 kontroli budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
- Główne nieprawidłowości, które stwierdzono podczas czynności kontrolno-rozpoznawczych dotyczyły składowania materiałów palnych na klatkach schodowych oraz poddaszach. Wydano trzy decyzje administracyjne nakazujące usuniecie materiałów palnych - wskazał.
W największej spółdzielni mieszkaniowej RSM w Radomsku, pracownicy na bieżąco monitorują stan ciągów komunikacyjnych piwnic i regularnie reagują na wykryte nieprawidłowości wzywając lokatorów do usunięcia stwierdzonych uchybień.
- Po wydarzeniach w Poznaniu, wprowadzono wewnętrzne regulacje nakładające na administratorów obowiązek cyklicznych kontroli ciągów komunikacyjnych w piwnicach. Jako spółdzielnia w miarę potrzeb przypominamy naszym mieszkańcom o zapisach regulaminowych regulujących zagadnienia porządku w piwnicach i zakazach obowiązujących w naszych obiektach w ramach zabezpieczenia przeciwpożarowego. Działania te polegają na umieszczaniu ogłoszeń na klatkach schodowych. W uzasadnionych przypadkach usuwamy przedmioty łatwopalne z ciągów komunikacyjnych piwnic - przekazał Krzysztof Francuz, zastępca prezesa RSM.
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Dwunastka” posiada wewnętrzny Regulamin Porządku Domowego oraz Zasad Współżycia Mieszkańców, w którym jeden z rozdziałów poświęcony został bezpieczeństwu pożarowemu wraz z wyciągiem przepisów ppoż. budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
- Okresowo przypominamy o tych przepisach mieszkańcom przez ogłoszenia wywieszane przed klatkami schodowymi. Podczas sprzątania korytarzy piwnic, czy okresowych spisów liczników w lokalach mieszkalnych, kilka razy w roku, pracownicy zwracają uwagę czy klatki schodowe i korytarze piwniczne nie zostały zastawione przedmiotami utrudniającymi komunikację - mówi Waldemar Kazimierczak, prezes SM „Dwunastka”.
Prezes zapewnił, że jeśli dochodzi do takich sytuacji to spółdzielnia reaguje poprzez wezwanie mieszkańców do usunięcia przedmiotów, które zmniejszają drożność ciągów komunikacyjnych.
- Zdarza się jednak, że niektórzy lokatorzy, najczęściej nie będący właścicielami tych lokali, ignorują lub nie znają tych przepisów. Wtedy zmuszeni jesteśmy do powiadomienia ich, że w przypadku nie zastosowania się do naszego wezwania będziemy zmuszeni powiadomić straż pożarną celem nałożenia na nich mandatu. Zazwyczaj to wystarcza. Przy częstej zmianie lokatorów problemy te się powtarzają - podkreśla prezes.
- Piwnice przypisane do lokali mieszkalnych traktowane są przez właścicieli tych lokali jako ich własność i kontrola ich w świetle obecnie obowiązujących przepisów jest bardzo trudna czasem nawet niemożliwa. Wyrywkową kontrolę piwnic możemy przeprowadzić na podstawie uzasadnionych podejrzeń lub skargi mieszkańców, co zdarza się rzadko. Inaczej jest w przypadku wynajmowania dodatkowych pomieszczeń piwnicznych, gdyż zawierane są dodatkowe umowy, w których określamy czego nie wolno przechowywać w piwnicy oraz obowiązek udostępnienia piwnicy do kontroli. Obecnie nie widzimy potrzeby dodatkowych kontroli ze strony straży pożarnej - dodał prezes Kazimierczak.
Z kolei administratorzy z Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Radomsku są w stałym kontakcie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Radomsku. Obecnie ustalane są terminy i zakresy przyszłych kontroli poszczególnych budynków. Czynności kontrolne wykonywane są cyklicznie w miesiącach październik-grudzień. W 2023 roku wspólną kontrolą zostało objętych 14 posesji i budynków.
- Ciągi piesze, pomieszczenia piwniczne, strychowe i balkony są na bieżąco kontrolowane przez administratora obsługującego dany teren. Ponadto w regulaminie porządku domowego widnieje zapis dotyczący zakazu blokowania ciągów komunikacyjnych, piwnicznych oraz strychów, a także umieszczania tam materiałów łatwopalnych oraz butli gazowych – zauważa Arkadiusz Gaik, prezes TBS.
- W razie zaistnienia przypadku magazynowania, zarządca ma prawo spowodować usunięcie tych przedmiotów na koszt osoby, która zastawiła ciągi komunikacyjne. O zakazie przypominają informacje wywieszane na tablicach ogłoszeniowych danej posesji. Należy dodać, iż przy stwierdzeniu nieprawidłowości administrator w pierwszej kolejności przeprowadza rozmowę z właścicielami pozostawionych gabarytów - zapewnił.
Po wydarzeniach w Poznaniu radomszczańska komenda straży wysłała pisma do 84 spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych znajdujących się na terenie miasta z prośbą o umieszczenie w miejscu ogólnodostępnym dla mieszkańców „Apelu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej” o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych.