Piwnica w domu jednorodzinnym: zalety i wady. Kiedy zdecydować się na dom z piwnicą?

Piwnica w domu jednorodzinnym: zalety i wady. Kiedy zdecydować się na dom z piwnicą?

Kiedyś, gdy budowało się duże, wielopokoleniowe domy, nie było dylematu: z piwnicą czy bez, bo odpowiedź była oczywista. Piwnica musiała być i kropka. Dzisiaj odchodzi się od tego pomysłu, ale nie brakuje też osób, które nie wyobrażają sobie domu bez tego pomieszczenia. To lepiej, jak jest, czy jej nie ma?

To ważne pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć już na etapie wyboru projektu domu. Chociaż większość domów katalogowych oferowana jest bez piwnic, to nie ma problemu, żeby przeprojektować na podpiwniczone. Takie możliwości oferują na przykład gotowe projekty domów - domoweklimaty.pl, warto więc przemyśleć, co będzie lepsze w naszym wypadku. W wyborze optymalnego rozwiązania pomogą na pewno przedstawione zalety i wady.

Najważniejsze plusy podpiwniczenia domu

To przede wszystkim dodatkowe pomieszczenie użytkowe, które można wykorzystać do różnych celów. Jest tu dość zimno, a więc można pomyśleć o spiżarni. A jak ogrzejemy, to stworzymy siłownię, bilard, albo jeszcze coś innego w tym stylu. Niektórzy urządzają tu nawet domowe spa z jacuzzi i sauną. Dobry pomysłem jest również piwniczka z winem. Jeśli więc zawsze o tym marzyliśmy, teraz mamy szansę zrealizować to pragnienie.

Piwnica zapewnia stabilizację ciepła w budynku, bo latem zawsze jest tu trochę chłodniej, więc można nieco ochłodzić dom. W zimę zaś, szczególnie gdy jest ona ogrzewana, może go ocieplić.

To również ułatwienie napraw, bo z piwnicy mamy swobodny dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Gdy wystąpi jakaś awaria mamy możliwość, by ją łatwiej i szybciej usunąć.

Piwnica też może stać się doskonałym miejscem na prowadzenie działalności gospodarczej i to różnego rodzaju. Łatwo ją oddzielić od części mieszkalnej, na przykład poprzez zaplanowanie oddzielnych wejść.

Wada jedna, ale za to jaka!

Tutaj nie będziemy po kolei wymieniać wad, jak to zrobiliśmy z zaletami powyżej, bo wszystko sprowadza się do jednego - wyższych kosztów. Tak, to one są najważniejszą przyczyną, przez którą wielu inwestorów rezygnuje z piwnicy. To niestety prawda, że koszt budowy domu bardzo wzrasta, gdy decydujemy się na to dodatkowe pomieszczenie. Tym bardziej, jak poziom wód gruntowych jest wysoki, inwestycja w ogóle może przestać być opłacalna. Warto więc się zastanowić, czy jest sens wydawania większej ilości pieniędzy na to, by mieć piwnicę, czy lepiej te środki pieniężne przeznaczyć na coś innego.

Kiedy warto budować dom z piwnicą?

Może się zdarzyć, że brak piwnicy drastycznie ograniczy powierzchnię usługową domu (pomieszczenia techniczne i gospodarcze). A to tym bardziej znamienne, gdy działka jest mała i nie ma szans, by zbudować dodatkowy budynek do tych celów. Taka nieduża powierzchnia domu oznacza więc, że musimy zwiększyć liczbę kondygnacji. Tutaj jednak i tak może nie starczyć miejsca, bo skoro na parterze muszą znaleźć się pomieszczenia, jak pokój dzienny, kuchnia czy WC, to gdzie będą pomieszczenia gospodarcze? W tej sytuacji więc całkowite podpiwniczenie to dobry pomysł, bo cała piwnica będzie wykorzystana, a więc znajdzie się tam miejsce zarówno na kotłownię, pralnię, jak i suszarnię.

Każdy musi sam zadecydować, co będzie lepsze: dom z piwnicą, czy wręcz przeciwnie - bez podpiwniczenia. Zalety mogą zachęcić, ale już koszty tylko zniechęcić. Niekiedy jednak, o czym wspomnieliśmy, to konieczność. Z drugiej strony, już podczas wyboru projektu wiemy, jaki będzie nasz dom, a więc o piwnicy trzeba myśleć na samym początku i nie ma tu innego wyjścia. Dla zainteresowanych polecamy też artykuł o innej, ale budowlanej tematyce, pt. “Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego: jak wybrać najlepsze?”.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE