PIT 36, PIT 37, PIT 38... Sprawdź co musisz wiedzieć rozliczając się ze „skarbówką”

PIT 36, PIT 37, PIT 38... Sprawdź co musisz wiedzieć rozliczając się ze „skarbówką”

Kto wypełnia PIT 36? Czy aby na pewno naszym poprawnym formularzem jest PIT 37? A może powinniśmy wypełnić PIT 38? Wśród formularzy podatkowych można się pogubić. Przedstawiamy trzy podstawowe formularze służące do rozliczenia z urzędem skarbowym i tłumaczymy kogo dokładnie obowiązują

  1. Kto powinien złożyć deklarację PIT 36?
  2. PIT 37, czyli najczęściej stosowana forma rozliczenia
  3. Dla kogo obowiązuje formularz PIT 38?

Po zapoznaniu się z rodzajami formularzy PIT, warto zapoznać się z ofertą programów do rozliczeń podatkowych online. Jest to bardzo szybka, intuicyjna i sprawna forma rozliczenia. Co ważne - dzięki niej nie pomylisz się podczas obliczeń, przez co unikniesz ewentualnych korekt i szybciej otrzymasz należny zwrot na konto.

Kto powinien złożyć deklarację PIT 36?

Deklarację pit 36 mają obowiązek złożyć podatnicy, którzy opłacają podatek dochodowy na podstawie skali (18 + 32%), a swoje dochody uzyskali choćby w niewielkiej części z następujących źródeł: prowadzona działalność gospodarcza, najem lub dzierżawa prywatna, działy specjalne produkcji rolnej, emerytury i renty z zagranicznego źródła, zarobki uzyskane za granicą, wynagrodzenie z tytułu wykonywanej osobiście działalności, jeśli nie występował obowiązek pobrania zaliczki na podatek. Wymienieni podatnicy mogą również złożyć tzw. epit 2020 czyli deklarację podatkową online za 2019 rok korzystając z jednego z programów komputerowych do rozliczania z urzędem skarbowym.

PIT 37, czyli najczęściej stosowana forma rozliczenia

Zdecydowana większość osób rozliczających pit 2019 będzie to robić za pomocą formularza pit 37 gdyż dotyczy on większości polskich pracowników. PIT 37 wypełniają pracownicy, zleceniobiorcy oraz inni podatnicy, którym zaliczki na podatek dochodowy oblicza i pobiera płatnik, czyli pracodawca, zleceniodawca czy zakład pracy. Na ogół podatnik wypełnia wtedy deklarację bazując na przesłanym (do końca lutego) druku PIT-11. Kwoty z PIT 11 wpisywane są w formularzu PIT 37 podobnie jak przysługujące ulgi i odliczenia. PIT 37 wskazuje czy za dany rok podatkowy przysługuje nam zwrot podatku czy wręcz przeciwnie - musimy dopłacić aby uregulować swoje zobowiązanie podatkowe.

Dla kogo obowiązuje formularz PIT 38?

Formularz pit 38 wykorzystywany jest stosunkowo rzadko. Wypełniają go ci podatnicy, którzy mają do rozliczenia stratę lub dochód w wyniku odpłatnego zbycia papierów wartościowych, takich jak akcje czy obligacje bądź też pochodnych instrumentów finansowych jak również z realizacji praw, które z nich wynikają i zostały uzyskane w minionym roku rozliczeniowym.

Mamy nadzieję, że udało się klarownie wytłumaczyć różnice między najważniejszymi rodzajami formularzy i rozliczenie z „fiskusem” przebiegnie szybko i sprawnie.

Więcej o:
pit urząd skarbowy radomsko rozliczenie pit radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE